Filmy polityka, film czarno-biały

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje polityka, film czarno-biały. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.



Zielona granica

4,1
7,0
W zdradzieckich i bagnistych lasach tworzących tzw. "zieloną granicę" między Białorusią a Polską uchodźcy z Bliskiego Wschodu i Afryki próbujący przedostać się do Unii Europejskiej wpadają w pułapkę kryzysu geopolitycznego cynicznie zaaranżowanego przez białoruskiego dyktatora Aleksandra Łukaszenkę. Próbując sprowokować Europę, uchodźców zwabia się do granicy propagandą obiecującą łatwe przejście do UE. W tej ukrytej wojnie, życie Julii, świeżo upieczonej aktywistki, która porzuciła wygodne życie, Jana, młodego strażnika granicznego i syryjskiej rodziny splatają się ze sobą.
Ostatni dzień wojny. Poranek pierwszego dnia pokoju. Pokazać tej szczególnej nocy losy młodego człowieka uwikłanego w okupacyjną przeszłość, zmęczonego bohaterstwem, przeczuwającego inne, lepsze życie. Cóż to za piękny temat do filmu. Tej szczególnej nocy spotyka się przeszłość z przyszłością - i zasiada do jednego stołu. Przy akompaniamencie tang i fokstrotów bohater filmu, Maciek Chełmicki, szuka odpowiedzi, jak żyć dalej - jak zrzucić dławiący bagaż przeszłości, rozwiązuje odwieczny dylemat żołnierza. Słuchać czy myśleć. A jednak Maciek zabije...
Film ukazuje karierę Napoleona Bonaparte od jego dzieciństwa aż po wkroczenie do Włoch w 1797 roku.
Szczęsny jest bezrobotny i biedny. Przypadkowo napotkanej dziewczynie opowiada swoją historię. W domu przez pracę zaczyna tracić wzrok, opuszcza dom rodzinny w poszukiwaniu lepszych warunków do życia. Udaje się do Włocławka, gdzie wcale nie jest lepiej. Za obronę księdza przed pobiciem dostaje pracę w tartaku. Jest świadkiem morderstwa, w obawie przed zemstą ucieka do Warszawy, gdzie nawiązuje romans. Następnie trafia do wojska.
Jest rok 1974. Stany Zjednoczone podpisały ze Związkiem Radzieckim układ o rozbrojeniu nuklearnym i zniszczeniu posiadanych zapasów broni jądrowej. Grupa amerykańskich generałów, przeciwna takiej polityce, postanawia zabić prezydenta i zagarnąć władzę. Spiskiem kieruje szef sztabu generalnego, który widzi w zawartym układzie groźbę dla narodu amerykańskiego. Jednakże jeden z wyższych oficerów, który inaczej wyobraża sobie dobro ojczyzny, krzyżuje plany zamachowców.
Film opowiada o groteskowo-karykaturalnym ujęciu losów pechowego oportunisty, który w różnych warunkach na przestrzeni dwudziestu lat usiłuje przypodobać się aktualnym władzom. Wszelkie te próby „dobrze widzianych” metamorfoz kończą się fiaskiem. Piszczyk pozostaje antybohaterem, ponieważ kolejnych, bezkrytycznych przemian dokonuje za późno. Piszczyk chce za wszelką cenę dostosować się do aktualnej sytuacji politycznej, lecz z różnych powodów mu się to nie udaje. Pragnie być wzorowym harcerzem, ale kompromituje się na defiladzie. Podczas antysemickich ekscesów na uniwersytecie wzięty został za Żyda, kiedy zaś znalazł się wśród bojówkarzy niszczących sklepy żydowskie, pobili go policjanci. Po wojnie los odwraca się wreszcie na korzyść pechowego Piszczyka.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…