Dokumentalny 2005

Przeszukaj katalog

Przedstawiamy listę 992 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Dokumentalny z 2005 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Każdej zimy, po bezdrożach lodowatej pustyni Antarktyki, najbardziej niegościnnego miejsca na ziemi, od tysięcy lat obywa się ta sama wędrówka. Setki pingwinów cesarskich opuszczają bezpieczny, błękitny ocean i wspinają się po zmrożonym śniegu, by rozpocząć długą podróż do rejonów, w których nie ma śladów jakiegokolwiek życia. Prowadzone przez instynkt i Krzyż Południa, idą co roku w to samo miejsce, by po serii tańców godowych, przy dźwiękach ekstatycznych pieśni połączyć się w monogamiczne pary i zostać rodzicami. Film nominowany do Oscara w kategorii najlepszego dokumentu.
Wielka cisza to surowy film, który w swej czystej formie bliski jest spokojnemu, medytacyjnemu życiu w klasztornych murach. Bez muzyki, jedynie z klasztornymi śpiewami, bez wywiadów, bez komentarzy, bez dodatkowych materiałów. Zmiany czasu, pór roku i wszystkie powtarzalne elementy dnia i modlitwy - ten film nie jest odwzorowaniem życia klasztornego, ale istotą tegoż życia. To film o świadomości, absolutnej obecności, o życiu ludzi, którzy w najczystszej formie poświęcili całe swoje życie Bogu.


Najnowszy film Kasperskiego opowiada historię wielodzietnego małżeństwa, którego nie toleruje reszta społeczności wiejskiej. Wiodą życie na skraju nędzy, brakuje pieniędzy, ledwo wiążą koniec z końcem. Kiedyś w ich wsi doszło do ogromnej tragedii, a teraz wszyscy pokutują za ten grzech. Rodzina mieszka na uboczu małej wioski, otoczonej łańcuchem ałtajskich gór.
Autor chodził z kamerą za swoją ciocią oraz wujkiem uwieczniając ich codzienne zajęcia oraz nakłaniając do różnych głupot. Z godzinnego materiału wybrał najciekawsze 5 minut, dorzucił kilka scen powstałych podczas dogrywania krzyków do filmu Szukając prawdy i tak powstał pełen specyficznego, również czarnego, humoru Jackass przez dwa 's'.
Tychy, małe śląskie miasteczko, letni poranek 1993 roku. Rysiek Riedel, lider zespołu Dżem wyjeżdża ze swoją grupą na koncert do Warszawy. Wszystko wskazuje na to, że ma to być ważny dzień oraz wyjątkowy koncert w życiu trzydziestosiedmioletniego muzyka…
„Guantanamo” staje się dziś niemal synonimem słowa „więzienie”. Niechlubne praktyki, jakim poddawani są tamtejsi więźniowie, odbiły się echem w całym cywilizowanym świecie. Stały się też tematem najnowszego filmu Erika Gandiego („Nadprodukcja. Terror konsumpcji”), jednego z najczęściej nagradzanych współczesnych dokumentalistów. Współautorem „GITMO – Nowe prawa wojny” jest TARIK SALEH, który pracował już z Gandinim przy jego poprzednich filmach. „GITMO – Nowe prawa wojny” to perfekcyjnie zrealizowany dokument śledczy. Gandini z właściwą sobie dociekliwością szuka odpowiedzi na nurtujące go pytania. Kim są więźniowie przetrzymywani w Guantanamo? Czy nie obowiązuje ich konwencja genewska?
Grupa ukraińskich mężczyzn całymi dniami naraża życie w nieczynnych, grożących zawaleniem biedaszybach. W Indonezji robotnicy pracujący przy wydobyciu siarki wdychają gorące, trujące opary nad kraterami czynnych wulkanów. Droga w dół to równie wielkie ryzyko. Krew, ogień i potworny smród – rzeźnia w Nigerii to piekło na ziemi. Gołymi niemal rękami Pakistańczycy wydzierają starym statkom kawałki metalu. Chińscy hutnicy ze strachem postrzegają siebie jako ginący gatunek. Ukraina, Indonezja, Nigeria, Pakistan, Chiny – „Śmierć człowieka pracy” to pięć portretów ciężkiej fizycznej pracy w zmechanizowanym świecie 21 wieku coraz mniej widocznej.
Dokument o krumpingu, nowym trendzie tanecznym, który stał się popularny w środowisku czarnoskórych hiphopowców z Los Angeles. Film pokazuje rzesze młodych ludzi, dla których taniec stał się pomysłem na życie i szansą uniknięcia wejścia w przestępczy świat. W dokumentalnym materiale reżyser – słynny fotograf – potrafił zachować swój charakterystyczny przeestetyzowany styl.
Dokument opowiadający o zajadłej rywalizacji i niezwykłych osobowościach graczy w rugby. Szczególnych graczy: zawodnicy są sparaliżowani, poruszają się na wózkach inwalidzkich. Po wypadkach samochodowych, bójkach na pięści, postrzałach, niefortunnych skokach do wody czy w wyniku ciężkich chorób...
Słowa kluczowe

Proszę czekać…