Filmy nowa huta

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje nowa huta. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Grupa teatralna z Pragi przybywa do Krakowa by zaprezentować sceniczną adaptację powieści Dostojewskiego Bracia Karamazow na miejskim festiwalu teatru alternatywnego. Przedstawienie ma być pokazane w szczególnej przestrzeni miejscowej stalowni. Gdy rozpoczynają się próby, śledzimy nie tylko emocjonalną opowieść dotyczącą zagadnień wiary, nieśmiertelności i zbawienia ludzkiej duszy, lecz także związki jakie łączą członków grupy, w dziwny sposób odzwierciedlające "wielkie tematy" Dostojewskiego. Dramat sceniczny przenosi się do prawdziwego świata, gdy podczas jednej z prób dochodzi do tragedii, która dotyka jednego z widzów…
Na jubileusz trzydziestolecia Nowej Huty zostali zaproszeni jej wieloletni pracownicy. Jest wśród nich Józef, który od kilku lat mieszka z drugą żoną w Szczecinie. Podczas uroczystego spotkania z dawnymi kolegami w kombinacie okazuje się, że tylko dwóch weteranów nie otrzymało jubileuszowych odznaczeń. Przyjaciel Józefa, Leon, usiłuje dociec przyczyny tego stanu rzeczy. Sądzi, że brygadzista musiał mieć na niego jakiś „haczyk”…
Rok 1976. Na korytarzu gmachu Telewizji, Agnieszka - dyplomantka szkoły filmowej - przekonuje "ważnego" redaktora o potrzebie powstania filmu o Mateuszu Birkucie, przed laty przodowniku pracy, którego błyskotliwa kariera skończyła się nagle i niespodziewanie gdzieś około roku 1952. Po pertraktacjach dziewczyna dostaje wreszcie taśmę i niezbędny sprzęt. Rozpoczyna prywatne śledztwo, mające ustalić przyczyny sukcesu i upadku Birkuta.


Fale

5,8
Ania i Kasia, siedemnastolatki wchodzące w dorosłość, chcą wybić się z rodzinnego miasta i zmienić swoje dotychczasowe życie. Marzą, aby zostać zawodowymi fryzjerkami. Póki co odbywają praktyki w niewielkim salonie. Zmiany, o których marzą, wymagają wiele wysiłku i rodzą poważny konflikt z otoczeniem. Między dziewczynami rodzi się głęboka więź. Niespodziewanie na drodze Ani staje matka, z którą dziewczyna od lat nie miała kontaktu.
Wiosna 1952 roku. W pociągu wiozącym grupę młodych uczestników ''Biegu Pokoju'' spotykają się Stefan i Radek. Na wieść, że główną nagrodą w biegu jest motocykl Jawa, Radek postanawia wziąć udział w imprezie. Organizatorom przedstawia się jako aktywista ZMP. Zostaje przyjęty. Przygotowaniami do startu kieruje ZMP-owski działacz Wrzesień. Dla niego organizacja biegu jest przede wszystkim ważnym szczeblem w karierze politycznej. Lekceważy więc ostrzeżenia fachowców dotyczące sportowej strony prestiżowej imprezy. Liczą się gromkie przemówienia, apele, hasła i dekoracje. Na przedstartowe zgrupowanie przybywają uczestnicy biegu, aktywiści ZMP, przodownicy pracy. Wielu z nich nie jest właściwie przygotowanych do morderczego wysiłku. Podczas wieczornej projekcji filmu w Nowej Hucie, Stefan potajemnie spotyka się z siostrą. Piszą list do prezydenta Bieruta, w którym proszą o pomoc w sprawie niewinnie oskarżonego ojca. Stefan chce wręczyć list na mecie. Musi więc wygrać. Już podczas pierwszego etapu okazuje się, że kilkunastokilometrowy dystans jest za trudny dla większości uczestników. Wielu odpada.
Karol wychodzi z więzienia. Trafił tam, ponieważ w przeszłości nieświadomie spowodował awarię w fabryce. Teraz próbuje wrócić do normalnego życia. Szuka pracy w Nowej Hucie, gdzie spotyka się z odmową. Nawiązuje znajomość z Elżbietą, która nie dawno rozstała się ze znanym malarzem. Karol nie mogąc znaleźć pracy, angażuje się w działalność przestępczą. Uczestniczy w przerzucie towaru do Sopotu.
Z Trzebiatowa, prowincjonalnego miasta nad Wisłą, młodzi ludzie uciekają w poszukiwaniu pracy i lepszego życia do wielkich miast. Jest jeden, sierżant miejscowej milicji, Władek, uwielbiany przez wszystkich mieszkańców, który próbuje zatrzymać tą emigrację. Ale sierżant musi jeszcze zdać ustną maturę. Mieszkańcy starają się stworzyć mu jak najlepsze warunki do nauki, obowiązuje cisza i zakaz picia. Milicjant nie zazna jednak spokoju, zaczyna się nim interesować Hela…
Krótki dokument propagandowy ukazujący budowę miasta na gruntach wsi Mogiła pod Krakowem. W krótkim czasie powstaje, budowana od podstaw, Nowa Huta oraz chluba wielu inwestycji Planu Sześcioletniego: kombinat hutniczy, o czym opowiada Tadeusz Łomnicki, jako lektor.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…