Filmy antysemityzm, lata 40., policja

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje antysemityzm, lata 40., policja. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Sally Perel, żydowski chłopak uciekając przed hitlerowcami, trafia do organizacji komsomolskiej w Grodnie, gdzie wciela się w żarliwego wyznawcę ideologii komunistycznej. Los sprawia, że wpada w ręce wyznawców ideologii wyższych ras... i okazuje się dla nich najczystszym egzemplarzem aryjczyka, godnym szlifowania swych umiejętności w kuźni kadr faszystowskiego państwa.
Sophie Scholl była niemiecką studentką, która razem ze swoim bratem Hansem i kilkoma innymi studentami założyła grupę konspiracyjną o nazwie „Biała Róża”. Organizacja ta sprzeciwiała się reżimowi hitlerowskiemu. Historia opowiedziana w filmie koncentruje się na wydarzeniach, które rozegrały się pomiędzy 17 a 22 lutego 1943 roku. Wtedy to Sophie i jej brat Hans zostali aresztowani przez Gestapo.
Owdowiała zamożna Żydówka, starsza pani mieszkająca w Atlancie nie jest zdolna samodzielnie prowadzić samochód, więc jej syn nalega, by pozwoliła mu zatrudnić dla niej szofera, co w owych czasach (lata 50-te) oznaczało, że będzie nim czarnoskóry. Mimo oporów staruszka otrzymuje do dyspozycji kierowcę, Hoke'a. Początkowo niechętnie nastawiona do projektu, despotycznie narzuca szoferowi drogę przejażdżki, ale wkrótce Hoke dzięki swemu ujmującemu charakterowi zdobywa jej zaufanie. Film powstał na podstawie sztuki teatralnej i trzyma się tej konwencji. Przedstawia dwudziestoletni okres spędzony wspólnie na przejażdżkach jako pretekst do pokazania rodzącej się stopniowo nietypowej zażyłości między dwoma światami dając świadectwo prostej prawdzie, że przyjaźń jest w stanie pokonać wszelkie bariery.


Historia rozgrywa się we Francji, pod koniec drugiej wojny światowej. Na prowincji znajduje się szkoła dla chłopców z zamożnych rodzin, prowadzona przez zakon jezuitów. Pomimo wojny panuje tutaj spokój, przerywany czasami alarmami lotniczymi. Dopiero przybycie do internatu nowych uczniów pochodzenia żydowskiego, burzy swoistą sielankę...
1942 rok. Okupowany Paryż. Zastępca reżysera a zarazem członek francuskiego ruchu oporu Jean-Devaivre przyłącza się do niemieckiego studia filmowego "Continental Films" aby uniknąć podejrzeń i uzykać namiastkę bezpieczeństwa. Przez wiele następnych lat szpieguje reżyserując francuskie filmy produkowane przez Niemców...

Pan Klein

6,9
Francja w 1942 roku. Tytułowy bohater korzystając z sytuacji w jakiej znalazł się jego kraj zajmuje się handlem dziełami sztuki, kupując je od Żydów po paskarskich cenach. Poza tym jest ogólnie szanowanym obywatelem, mającym wpływy oraz przyjaciół, żyjącym w zgodzie z nowym porządkiem. Pewnego dnia okazuje się, iż ktoś, prawdopodobnie Żyd, ukrywa się pod jego nazwiskiem. Pan Klein próbuje wyjaśnić to nieporozumienie na własną rękę.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…