Kryminał 1966

Przeszukaj katalog

Przedstawiamy listę 104 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Kryminał z 1966 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Historia rozgrywa się w Paryżu, gdzie mieszka znany kolekcjoner dzieł sztuki, Charles Bonnet, który zgodnie z wielopokoleniową tradycją rodzinną jest jednocześnie genialnym fałszerzem. Pewnego dnia Charles decyduje się wystawić w muzeum posąg Wenus Celliniego, a w rzeczywistości dzieło jego dziadka. Detektyw Dermont tropiąc fałszerza, poznaje jego piękną córkę Nicole, która chcąc ratować ojca, prosi o przysługę: posąg wart oficjalnie milion dolarów musi ulotnić się z galerii, zanim go zbadają eksperci…
Joker, Pingwin, Zagadka i Kobieta kot porywają pewnego naukowca, by wydobyć od niego sekret dehylatora, dzięki któremu mogliby rządzić światem. Wszystko idzie im znakomicie do czasu pojawienia się Batmana i Robina. Pomimo kolejnych pułapek, złoczyńcom nie udaje się zatrzymać bohaterów, których ratują wymyślne gadżety i odrobina szczęścia.
Syn generała zostaje uprowadzony przez bandę rzezimieszków z żądaniem wypuszczenia ich herszta z więzienia w ciągu pięciu dni. Polityk nie przystaje na ten układ i wysyła swoją córkę – Złotą Jaskółkę, aby wytropiła bandytów i uwolniła brata. Stoi przed nią trudne zadanie, ale nie jest bezbronna. Ludzie, którzy znajdą się na jej drodze, szybko zauważą, że mają do czynienia ze znakomicie wyszkoloną wojowniczką.


David Niven wraz z żoną i dwójką dzieci udaje się do rodzinnej winnicy, nieświadomy tego, że mieszkające tam rodzeństwo uprawia pogańskie obrzędy.
Międzynarodowy gang złodziei dzieł sztuki pod wodzą Grubera, pomimo milicyjnej ochrony i zapobiegliwości pracowników muzeum, kradnie oryginał cennego obrazu z muzeum w Borach. Dodatkowo w dziwnych okolicznościach zostaje zamordowany kustosz…
Woody Allen postanawia przerobić stary, japoński film szpiegowski. Kupuje do niego prawa, wycina całkowicie ścieżkę dźwiękową i dialogi i wstawia nowe, wymyślone przez siebie. Wszystko byłoby dobrze, gdyby nie fakt, że napisy nie do końca pokrywają się z tym, co dzieje się na ekranie.
Prof. Georg Felix jest wybitnym naukowcem. Właśnie wyruszył z ekipą w dorzecze Amazonki, aby poznawać tutejszą kulturę. Jednak z przerażeniem natrafia na kolonię, która przypomina obóz koncentracyjny z czasów wojny. Ludzie pracują w skandalicznych warunkach i są wyzyskiwani przez nazistów zbiegłych z Niemiec.
Małe miasteczko, gdzieś na dalekiej prowincji. Ludzie żyją tutaj spokojnie, nienękani jakimiś nadzwyczajnymi wydarzeniami. Również Paweł, który jest miejscowym milicjantem, nie narzeka na nadmiar pracy. Chciałby wyrwać się stąd, tak jak wielu innych, do dużego miasta, ale nie może wykazać się przed zwierzchnikami sukcesami, które zapewniłyby mu awans. Paweł ma małoletniego brata, który wpada na pewien pomysł mający pomóc bratu…
Narracja tego inspirowanego "Idiotą" Fiodora Dostojewskiego filmu biegnie dwutorowo - równolegle prowadzone są wątki młodziutkiej Marie oraz jej osła Baltazara, których los brutalnie doświadcza. Od świata zaznają samych krzywd i niegodziwości, które znoszą z pokorą - to rozumiana po chrześcijańsku metafora męczeństwa. Bresson w Na los szczęścia, Baltazarze! rozwija swoją koncepcję aktora-modela, angażując, jak zwykle, debiutantkę; tym razem padło na Annę Wiazemsky. Opracowana przez francuskiego mistrza autorska metoda aktorskiego drylu polegała na całkowitym wyrugowaniu z roli ekspresji, odarciu jej do kości, co reżyser osiągał poprzez minimalistyczne komendy wydawane na planie oraz powtarzane do znudzenia ujęcia.
ONZ próbuje prześledzić przesyłkę heroiny od granicy irańskiej do głównego dystrybutora w Europie.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…