Krótkometrażowy 2013

Przeszukaj katalog

Przedstawiamy listę 780 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Krótkometrażowy z 2013 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Trójka bohaterów spotyka się na dachu jednego z drapaczy chmur. Łączy ich ten sam cel - z powodu globalnego kryzysu finansowego chcą popełnić samobójstwo. Konflikt zaczyna się, kiedy wychodzi na jaw, że każdy z bohaterów ma inne poglądy na temat życia po śmierci: Sarah jest wierząca, John jest ateistą, a Ben niezdecydowanym agnostykiem. Jedynym sposobem na to, aby dowiedzieć się, kto ma rację jest Wielki Skok.
Film stanowi osobistą wypowiedź reżysera, który wraz z żoną musi zmierzyć się z bardzo rzadką, nieuleczalną chorobą ich nowonarodzonego dziecka – Klątwą Ondyny (Zespół Wrodzonej Ośrodkowej Hipowentylacji, CCHS). Chorzy podczas snu przestają oddychać i wymagają dożywotniego wspomagania czynności oddechowych za pomocą respiratora. W trakcie filmu ukazany jest proces oswajania lęku związanego z tą chorobą.


Niepokonany, polski i w dodatku superbohater – Wilq znów staje do walki w obronie swego miasta. Rutynowe policyjne wezwanie zamienia się w epicką walkę dwóch najtęższych umysłów Opola. Balansując na granicy występku, opolski heros doprowadza szalonego terrorystę przed oblicze prawa, udowadniając, że to nie moce czynią nas bohaterami, ale poświęcenie, wytrwałość, a przede wszystkim wyszukane wulgaryzmy.
Film opowiada o przygodach Mikiego i jego ukochanej Minnie, którzy w towarzystwie przyjaciół konia Horacego i Klarabelli wyruszają w rozśpiewaną podróż. Akcja komplikuje się, kiedy dwójka głównych bohaterów zostaje rozdzielona i Miki musi solidnie się natrudzić, by odszukać swą towarzyszkę. Techniki wykorzystane w Koń by się uśmiał pozwoliły połączyć, często w jednym kadrze, klasyczną, czarno-białą animację z najnowszymi zdobyczami z dziedziny cyfrowej.

Aningaaq

6,0
Spin-off Grawitacji. Przebywający z rodziną na pustkowiu grenlandzki rybak o imieniu Aningaaq (Orto Ignatiussen) odbiera sygnał radiowy nadawany przez dr. Ryan Stone (Sandra Bullock) ze stacji kosmicznej.
Pan Hublot żyje w świecie, którego strukturą są mechaniczne elementy będące budulcem wszystkiego wokół na zwierzętach kończąc. Te postindustrialne środowisko opiera się na recyklingu, dzięki któremu świat dalej istnieje i rozwija się. Natura całkowicie zginęła, ale "ludzkie" uczucia wciąż są obecne...

Joanna

6,1
Joanna smakuje każdą chwilę, pomimo że zdiagnozowano u niej poważną chorobę. Swojemu synkowi obiecała, że zrobi wszystko, aby być z nim jak najdłużej. Nie poddaje się. Dla Jasia prowadzi blog, w którym opisuje ich codzienność – prosto i trafnie. Sam blog staje się dla wielu czytelników inspiracją do uważnego i szczęśliwego życia. Film ukazuje fragmenty z życia Joanny, jej męża Piotra i synka Jasia. Rozgrywany w dyskretnych obserwacjach, nastrojowy, często zabawny. Prosty, zmysłowy, o przyglądaniu się życiu, i o miłości.
Nic nie jest oczywiste. Drogi księdza, więźnia i kobiety w ciąży krzyżują się ze sobą, choć trudno powiedzieć czy to jawa czy sen. "Jeżeli modlitwa jest werbalizowana, określana jest jako ustna, jeżeli nie jest wokalizowana, nazywana jest modlitwą myślną. Wyróżnia się modlitwy uwielbiające (uwielbienia), dziękczynne oraz błagalne". Czy film może być modlitwą?
Od 2001 roku samobójstw wśród amerykańskich weteranów było więcej niż ofiar działań wojennych prowadzonych w Iraku i Afganistanie. Powracający do kraju żołnierze nie potrafią poradzić sobie ze wspomnieniami z frontu, wielu z nich boi się przyznać do problemów. Ratunkiem dla nich jest telefon zaufania, pod który mogą zadzwonić o każdej porze dnia i nocy. W ciągu każdego miesiąca pracownicy telefonu zaufania dla weteranów przeprowadzają ponad 22 000 rozmów z byłymi żołnierzami, którzy są na granicy wycieńczenia i myślą już tylko o samobójstwie. Próbują pomóc im poradzić sobie z psychologicznymi ranami, jakie odnieśli na wojnie i które nie pozwalają im prowadzić normalnego życia. Wstrząsający film dokumentalny jest studium spychanego na margines debaty publicznej problemu weteranów – mężczyzn i kobiet, którzy wzięli udział w trwającej od 2001 roku wojnie z terroryzmem. Tragiczne doświadczenia z frontu sprawiły, że wielu byłych żołnierzy nie potrafi i nie chce już żyć. Każdego dnia aż 22 weteranów popełnia samobójstwo, a oddani pracownicy telefonu zaufania próbują zapobiec kolejnym śmierciom.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…