Dokumentalny 2008

Przeszukaj katalog

Przedstawiamy listę 770 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Dokumentalny z 2008 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Henry Col jeździ motocyklem po całym globie, aby znaleźć najpiękniejszą trasę na świecie.
Eksperci do spraw wyburzeń, podróżując po całym świecie, wysadzają w powietrze stare, nikomu nie potrzebne budynki.


Surykatki

7,4
Film dokumentalny ukazujący egzystencje surykatek żyjących na jednym z najtrudniejszych do przetrwania środowisk na Ziemi. Autorzy w humorystyczny sposób opowiadają o relacjach rodzinnych tych małych ssaków zamieszkujących afrykańską pustynię Kalahari. Twórcy zwracają uwagę na podobieństwa w zachowaniu tej gromady i naszej społeczności.
Człowiek na linie - Man on Wire, czyli artystyczne przestępstwo stulecia, to historia niesamowitego wyczynu jakiego dokonał 7 sierpnia 1974 roku Philippe Petit. Marzeniem tego francuskiego linoskoczka było przejście po linie rozciągniętej między zbudowanymi wówczas niedawno bliźniaczymi wieżami World Trade Center. Film Marsha odsłania kulisy przygotowań do tego wyczynu, niezwykłych związków międzyludzkich, przyjaźni oraz zbiegów okoliczności, które doprowadziły do spełnienia tego szaleńczego marzenia. Spaceru pomiędzy wieżami, których już nie ma.
Pewnej nocy w barze stary przyjaciel opowiada reżyserowi Ariemu powracający koszmar, w którym goni go 26 złych psów. Mężczyźni dochodzą do wniosku, że ma to związek z ich misją w izraelskiej armii podczas pierwszej intifady libańskiej na początku lat osiemdziesiątych. Zaskoczony Ari uświadamia sobie, że nic nie pamięta z tego okresu w swoim życiu. Zaintrygowany tą zagadką postanawia spotkać się i wypytać o to swoich starych kolegów i towarzyszy rozsianych po całym świecie. Musi poznać prawdę o tym czasie i o sobie samym. Poruszający i przerażający dokument animowany dotycząca niedawnej historii Bliskiego Wschodu.
W latach 70-tych XX wieku, wraz ze zniesieniem rygorystycznej cenzury nastał najpłodniejszy okres australijskiego przemysłu filmowego. Obok ambitnych produkcji typu Piknik pod Wiszącą Skałą, pojawiła się australijska odpowiedź na gatunek "exploitation" - żywiołowe, pełne seksu i humoru filmy zwane "ozploitation". "Były takie, jak amerykańskie filmy tego gatunku, tylko grali w nich australijscy aktorzy, akcja toczyła się w Australii i wszyscy mówili z australijskim akcentem" – wspomina reżyser Mark Hartley. Not Quite Hollywood to historia szalonych czasów, gdy kino australijskie zrzuciło krępujący uniform pokazując eksplozję seksu, przemocy i wręcz ociekającego krwią horroru. Film pełen jest szokujących anegdot, skandali i w zawrotnym tempie odbywa podróż przez barwną epokę kina, z której pochodzi między innymi słynny Mad Max.
Irek ma jedną ogromną pasję, która graniczy z obsesją - pragnie poznać prawdę o cywilizacjach pozaziemskich i przedstawić ją światu. Aby zbliżyć się do realizacji swego marzenia, zabiera żonę i małą córeczkę do Wylatowa, gdzie od kilku lat obserwowane są tajemnicze ślady w zbożu i inne dziwne zjawiska. Film nie jest opowieścią o UFO. Wydarzenia w Wylatowie służą zaledwie jako tło do pokazania niezwykłej determinacji, jaka tkwi w człowieku, który bardzo czegoś pragnie. Jednocześnie film przypomina, że najbardziej niezwykłe zjawiska, takie jak np. miłość, wydarzają się tuż obok nas.
Znalezienie prawdziwej miłości i szczęścia nie jest wcale proste. O ile trudniej jest w tym przypadku ludziom niewidomym? „Ślepa miłość” to subtelna a zarazem wnikliwa filmowa refleksja na temat najbardziej intymnych uczuć osób, których natura pozbawiła zdolności widzenia. To również próba pokazania, że niewidomi posiadają coś bardzo wartościowego – własny, autonomiczny świat emocji, pełen marzeń, idei i snów. Brak wzroku można potraktować nie jako wadę, lecz atut. Czworo głównych bohaterów łączy nie tylko fakt, że wszyscy są niewidomi, lecz przede wszystkim silna potrzeba naturalnej, głębokiej miłości. Wnikliwa obserwacja ich prywatnych światów łączy się z wizjonerską animacją w stylu Švankmajera.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…