Filmy wojsko, lata 1910-1919

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje wojsko, lata 1910-1919. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Do garnizonu na Węgrzech przyjeżdża nowy zastępca dowódcy – oberleutnant von Nogay. Od razu postanawia zaprowadzić swoje porządki. Najwięcej problemów ma z młodym Polakiem – Kanią. Ten wspólnie z Węgrem, Benedekiem, planuje operację „Pierzyna”, która ma im umożliwić ucieczkę. Kania ucieka z przyjaciółmi. Po wielu przygodach zostają złapani w Pradze i skazani na karę śmierci. Jednak nie łatwo pozbawić życia Kanię.
Historia rozgrywa się w tytułowym roku 1901, we Wrześni, w czasach zaboru pruskiego. Uczniowie jednej ze szkół sprzeciwili się mówienia modlitwy w języku niemieckim i za karę zostali zamknięci w klasie. Do protestu kolegów, przyłączają się inni. Sprawa nabiera rozgłosu…
Historia filmu rozpoczyna się tuż przed zakończeniem I Wojny Światowej, w listopadzie 1918 roku. Kilka dni przed zawieszeniem broni Edward Péricourt, niegdyś wzięty artysta, ratuje życie skromnego urzędnika Alberta Maillarda. Obaj mężczyźni wcześniej nie mieli ze sobą nic wspólnego poza wojną, jednak bezsensowny rozkaz ataku wydany przez porucznika Pradelle’a na zawsze splata ich losy w węzeł nieszczęścia. Jako weterani, Edward i Albert szybko pojmują, że dla powojennej Francji są tylko kłopotem. O wiele cenniejsi okazują się ci, którzy zginęli, nie takie ludzkie wraki, którym wojna zabrała wszystko. I kiedy wydaje się, że obaj mężczyźni są już straceni dla świata, a triumfatorem będzie Pradelle, który ma zamiar zbić fortunę na zwłokach ofiar wojennych, w przyjaciołach odzywa się duch walki o sprawiedliwość. Zemsta będzie słodka – a do tego pomoże upamiętnić prawdziwych bohaterów narodu...


W latach 1914–1918 wybuchł konflikt na skalę światową, który zmienił bieg historii.Ludzie, którzy byli jego naocznymi świadkami, nie żyli w bezgłośnym, czarno-białym świecie. Przenieś się w czasie, aby przeżyć te wydarzenia wraz z ich uczestnikami.
Russell Crowe jako Joshua Connor, australijski farmer, który spełniając ostatnią wolę niedawno zmarłej żony przybywa do Turcji, by odszukać ciała swych synów poległych w bitwie pod Gallipoli. Connor jest człowiekiem twardym i doświadczonym przez życie, jednak kraj, w którym się znajduje zaskakuje go odmiennością, a brytyjscy okupanci odrzucają prośby o wydanie ciał poległych. Z pomocą Connorowi przyjdzie piękna Turczynka (Olga Kurylenko), która stanie się dla niego kimś znacznie więcej niż tylko przewodniczką w tej niezwykłej podróży. Gdy okaże się, że jeden z synów być może żyje, Connor poruszy niebo i ziemię, by odkryć prawdę o losie swego dziecka.
Młoda Francuzka Mathilde szuka prawdy o swoim zaginionym podczas I wojny światowej narzeczonym. To, co odkrywa, przekracza jej najśmielsze oczekiwania.
Historia o niesprawiedliwości społecznej. Monumentalna kronika konfliktów chłopów z właścicielami ziemskimi na początku XX wieku we Włoszech. Dochodzi do konfrontacji między młodym wieśniakiem a pierworodnym synem miejscowego dziedzica.
W Wigilię świąt Bożego Narodzenia w 1914 r. w okopach żołnierzy niemieckich, francuskich i angielskich doszło do spontanicznego zawieszenia broni. Przyczyniła się do tego głośno śpiewana kolęda. Duńska śpiewaczka Anna Sorensen (Diane Kruger) zostaje zaproszona blisko linii frontu, by zaśpiewać dla niemieckich oficerów. Kiedy rozbrzmiewa kolęda "Cicha noc", żołnierze z przeciwnych stron wychodzą z okopów i razem uczestniczą we mszy. Nazajutrz dzielą się jedzeniem, odbywa się nawet mecz piłki nożnej. Ale przecież zawieszenie broni nie może trwać wiecznie...
Mroźna zima 1918 r. na Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej. Trzy młodziutkie sanitariuszki wyruszają pełnić służbę w szpitalu polowym Polskiego Czerwonego Krzyża, położonym blisko linii frontu polsko-rosyjskiego. W swej misji widzą spełnienie patriotycznego obowiązku. W zderzeniu z okrucieństwem wojny i nawałnicą bolszewicką romantyczna przygoda zmienia się w koszmar, który wystawia dziewczęta na trudne próby. Drugi, po Skardze, wspólny film dwóch wybitnych autorów zdjęć filmowych – Jerzego Wójcika i Witolda Sobocińskiego. Wójcik był współscenarzystą i reżyserem obu filmów, Sobociński – ich operatorem. Za piękne zdjęcia we Wrotach Europy otrzymał nagrodę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (1999) i Orła – Polską Nagrodę Filmową (2001).
Richard Harris gra zachodniego przedsiębiorcę przybywającego w 1885 roku do Rosji z planami sprzedaży swojego wynalazku - napędzanej parą piły do cięcia drewna. Julia Ormond występuje w roli jego asystentki, zakochanej w młodym rosyjskim oficerze (Oleg Menshikov), który zostaje zesłany na 10 lat na Syberię...
Słowa kluczowe

Proszę czekać…