Filmy strajk pracowniczy

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje strajk pracowniczy. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Matka

6,4
Film to kronika transformacji jednostki z naiwności politycznej do świadomości marksistowskiej ustalona podczas rewolucji rosyjskiej w 1905 r. Reżyser wykorzystuje innowacyjne techniki montażu i kąty kamery, dzięki którym historia jest przedstawiona z perspektywy kobiety z klasy robotniczej.

Strajk

7,0
Film wzorowany na losach Anny Walentynowicz. Wzorowa pracownica stoczni dojrzewa do działalności opozycyjnej. Podczas wydarzeń 1970 roku dziesiątki osób zostaje zastrzelonych, a ona sama w więzieniu jest maltretowana. Przezwycięża jednak swój strach, bezustannie przechytrza Służbę Bezpieczeństwa i kolportuje teksty Solidarności na terenie zakładu.

Gandhi

7,7
Niezwykła historia wielkiego człowieka, przywódcy politycznego i duchowego Indii w walce o niepodległość, który poświęcił swe życie w imię wolności swego narodu. Film pokazuje nie tylko działalność Gandhiego, ale także jego filozofię i myśl, które wywarły ogromny wpływ nie tylko na Indie, ale na cały świat. Głównym celem życia Gandhiego było poszukiwanie prawdy. Twierdził, że Prawda jest daleko bardziej potężna niż jakakolwiek broń masowej zagłady. Był też propagatorem biernego oporu, jako sposobu walki politycznej. Głosił zasadę niestosowania przemocy, którą poszerzył o politykę swadeshi czyli bojkotowanie zagranicznych, w szczególności brytyjskich towarów.


Virginie Thévenot (Sarah Suco), nieco wyjątkowa nauczycielka matematyki, wykorzystuje strajk generalny w college'u, aby przeprowadzić niezwykły eksperyment z niewielką grupą studentów. Stawia zakład: niech robią, co chcą... Iskra, która rozpali dusze nastolatków, wywoła małą rewolucję na uczelni i wywróci ich życie do góry nogami.
W algierskiej wiosce pracownicy kopalni soli strajkują z powodu niskich płac. Właściciel wzywa żołnierzy.
Film opowiada o utopijnym, konsensualnym i świątecznym porzuceniu gospodarki rynkowej i produktywizmu. Ludność decyduje się na określoną liczbę postanowień, z których pierwsze to „Wszystko zatrzymujemy”, a drugie „Po całkowitym przestoju odradzają się – z niechęcią – tylko te usługi i produkcje, których brak okaże się nie do zniesienia. Prawdopodobnie: woda do picia, prąd do poczytania wieczorem, radio z informacją „To nie koniec świata, to pierwszy rok, i strona Celestial Mechanics”. Wejście w życie tych uchwał odpowiada pierwszemu dniu nowej ery, Rokowi 01.
We Francji, w Elbeuf, wybucha dziki strajk w małej firmie tekstylnej, zatrudniającej prawie wyłącznie kobiety. Napięcie rośnie, a robotnicy oddają „cios za cios” manewrom kierownictwa. Konflikt narasta i kończy się przetrzymaniem dyrektora.
Pewien mężczyzna nie decyduje się przystąpić do nieformalnego strajku w miejscu jego pracy. Decyzję poprzedzało wiele przemyśleń na ten temat. Strajk nie przynosi pożądanych skutków, a tylko niepotrzebne niepokoje i przemoc. Tymczasem główny bohater zostaje wysłany do Coventry.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…