Bryan Mills (Liam Neeson) to emerytowany agent CIA, któremu albańscy gangsterzy porwali córkę Kim (Maggie Grace). Po tym, jak ją uwolnił, udało mu się po latach starań nawiązać z nią bliski kontakt. Zaczął też ją intensywnie szkolić, aby radziła sobie w sytuacjach zagrożenia. Bryan pragnie też odbudować niegdyś zaprzepaszczone więzy rodzinne. W tym celu organizuje wraz z byłą żoną Lenore (Famke Janssen) i Kim wakacje w Stambule. Tam wraz z żoną zostają porwani przez ludzi Murada Hodży (Rade Šerbedžija), który szuka zemsty za zabicie syna Marko. W porę ostrzeżonej przez ojca Kim udaje się uciec. Ścigana przez bandytów, pomaga uwolnić się ojcu, który bezlitośnie rozprawia się z porywaczami żony.

Akcja

Ten pressbook może zdradzać kluczowe elementy filmu

Tak jak było to w widowiskowej części pierwszej, Uprowadzona 2 pełna jest ciekawie pomyślanych, znakomicie zrealizowanych scen akcji, które zapewnią widzom niezwykłe wrażenia. W tym celu Megaton obsadził w jednej z kluczowych ról filmowych koordynatora scen walk, Alaina Figlarza. "Dobrze było mieć na planie prawdziwego zawodowca wcielającego się w jedną z postaci", podkreśla reżyser. "A granie obok faceta, który odpowiada za koordynację wszystkich filmowych sekwencji walki, bardzo pomogło Liamowi w pracy". Figlarz jest odpowiedzialny m.in. za pionierskie sceny walki wręcz w Tożsamości Bourne’a. W Uprowadzonej 2 zaprojektował porażające wizualnie sceny, w kilku wypadkach będące ekstremalnymi wersjami tych z opowieści o Bourne’ie. Alain jest niezwykle kreatywny, a także diabelnie precyzyjny w tym, co robi", mówi Megaton. "Jego pomysły są zawsze wiarygodne, oparte na rzeczywistości. Był w Siłach Specjalnych, zna te wszystkie ciosy i ruchy z autopsji".

Jedną z najbardziej efektownych i pamiętnych scen nie opartych na walce wręcz jest pościg samochodowy ulicami Istambułu, w którym bierze udział nie będąca profesjonalnym kierowcą Kim. Co oczywiste, dziewczyna jest przerażona myślą o ucieczce, a gęsto zaludnione uliczki Istambułu są uznawane za jedne z najtrudniejszych do jeżdżenia na świecie. W kolejnej fantastycznej scenie akcji jedna z postaci przebija się przez dach Wielkiego Bazaru. Kręcenie zdjęć w tym miejscu było niezwykle trudnym logistycznie wyzwaniem. "Nie mieliśmy dostępu do całej powierzchni dachu, mogliśmy poruszać się jedynie po czterech betonowych liniach", wspomina z ekscytacją i drżeniem w głosie Megaton. "Każde zejście mogło oznaczać spadnięcie w dół, bowiem konstrukcja była bardzo krucha. Byliśmy w stanie poruszać się ze Steadicamem jedynie w przód lub w tył". Rozwiązanie wymyślone przez Megatona było genialne w swej prostocie: kamerę przymocowano do sterowanego ręcznie helikoptera-zabawki, który latał wokół aktorów, rejestrując kolejne ujęcia.

"Oliver jest fenomenalny w tworzeniu scen akcji, łączy efektywność z profesjonalnym podejściem", opowiada Neeson. "Przez cały czas na planie pracowały przynajmniej trzy lub cztery kamery. To było bardzo ekscytujące" Megaton rzeczywiście czuje się znakomicie w kinie akcji, jednakże jest równie zdolny pod względem ukazywania na ekranie prawdziwych ludzkich emocji. "Nie podchodziliśmy zbyt analitycznie do scen dialogowych pomiędzy Famke, Maggie i mną. Olivier pozwalał nam odkrywać naszych bohaterów wraz z tym, co mówią", zachwala swojego reżysera Neeson.

Fabuła

Ten pressbook może zdradzać kluczowe elementy filmu

Akcja Uprowadzonej 2 rozpoczyna się dwa lata po wydarzeniach z części pierwszej. Relacje Bryana z jego córką Kim umocniły się, główny bohater ma również nadzieję to, że uda się odbudować relacje z byłą żoną, Lenore. "Zanim jeszcze na horyzoncie pojawi się nowe zagrożenie, Bryan ma inny cel: zbliżyć się do Kim oraz Lenore", wyjaśnia Olivier Megaton, który przejął obowiązki reżysera. W tamtym filmie Kim była śmiertelnie przerażoną ofiarą, biernym świadkiem wydarzeń. Od samego początku Uprowadzonej 2 doskonale jednak widać, że przez te dwa lata całkowicie się zmieniła; dzięki szkoleniu ojca jest o wiele lepiej przygotowana do radzenia sobie z sytuacjami kryzysowymi. A taka właśnie czeka ją w Istambule, który z miejsca rodzinnego spotkania staje się terenem walki o przeżycie. "Niedaleko pada jabłko od jabłoni, Kim zostaje zmuszona do sprawdzenia, na co ją tak naprawdę stać", opowiada wcielająca się w tę postać Maggie Grace. "W części pierwszej była naiwną dziewczynką, która nie miała pojęcia o prawdziwym świecie", dodaje Megaton, "ale ze względu na mocne przeżycia, których doświadczyła, postanowiła stworzyć samą siebie od nowa. Dojrzała do tego, że nie chce już być pasywną ofiarą".

Przemianie uległa także Lenore. Po ogłoszeniu separacji ze swoim drugim mężem, kobieta rozważa powrót do Bryana. "Ich relacje niespodziewanie bardzo się umocniły, ponieważ Lenore przechodzi przez niezwykle trudny okres w życiu", wyjaśnia Neeson. "Bryan jest monolitem, który pozwala jej pewnie stanąć na własnych nogach. To idealny moment na rozwój związku". Lenore, tak jak jej córka, dojrzała. "W Uprowadzonej nie była postacią, którą dało się lubić", podkreśla reżyser. "Zawsze elegancko ubrana, perfekcyjna w każdym calu, lecz jednocześnie chłodna emocjonalnie. W kontynuacji staraliśmy się ją bardziej uczłowieczyć". Janssen potwierdza te słowa. "Nie potrafię zliczyć, ile razy ktoś do mnie podchodził, mówiąc: Ależ byłaś suką w Uprowadzonej!", wyznaje aktorka. "Tym razem ona również znajdzie się w niebezpieczeństwie, a widzowie poczują do niej dużą sympatię".

Z Neesonaem, Janssen oraz Grace w obsadzie pozostało już tylko pytanie o nowy czarny charakter, Murada. Wciela się w niego uznany aktor dramatyczny Rade Serbedzija, który otrzymał rolę po wysłaniu reżyserowi nagranego przez siebie materiału próbnego. "Obejrzałem to, co mi przysłał i nagle odnalazłem się w świecie, w którym żyje Murad", opowiada Olivier Megaton. "Rade wniósł wiele do tego filmu, ponieważ sam jest ojcem, a ta rola jest zupełnie inna od ról typowych kinowych złoczyńców", wyjaśnia reżyser. "Murad wyrusza w pogoń za Bryanem z nad wyraz ludzkiego powodu – pragnie wymierzyć sprawiedliwość za śmierć swego syna, który zginął w części pierwszej z ręki głównego bohatera". W przeciwieństwie do większości filmowych czarnych charakterów, Murada nie obchodzą władza i pieniądze, nie jest też wyszkolonym zabójcą…. "Nie jest zawodowym przestępcą", wyjaśnia Serbedzija. "Nie jest nawet wojownikiem. Postawił przed sobą zadanie, by zmusić Bryana do zapłaty za swoje czyny".

Pojedynki, nie tylko słowne, Bryana z Muradem zapadną wszystkim w pamięci, choć Neeson najlepiej wspomina finałową potyczkę z bałkańskim czarnym charakterem. "Na tym etapie swojego życia Bryan jest naprawdę zmęczony przemocą", opowiada irlandzki aktor. "Pod względem fizycznym stał się istną maszyną do zabijania, człowiekiem, który nie cofnie się przed niczym, ażeby wykończyć swoich przeciwników. I coraz bardziej zaczyna się obawiać, iż w pewnym momencie ta maszyna zastąpi w nim człowieka. Nie chce być częścią tej spirali zabijania: ze względu na swoją córkę, byłą żonę oraz – co najważniejsze – swoją duszę".

Lokalizacja

Ten pressbook może zdradzać kluczowe elementy filmu

Decyzja o wejściu na plan kontynuacji nie była łatwa ani dla obsady, ani ekipy. Uprowadzona była projektem w jakiś sposób wyjątkowym, dlatego wszyscy musieli wymyślić nowe sposoby na opowiedzenie kolejnej historii z Bryanem Millsem w roli głównej. "Kiedy przeczytałem scenariusz, od razu zauważyłem w nim mnóstwo możliwości do rozwinięcia fabuły w różnych kierunkach", wspomina reżyser Megaton. „Nie chodzi jedynie o postać Bryana Millsa. To opowieść o rodzinie w tarapatach oraz ojcu, który nie poprzestanie na niczym, by ją ochronić". Maggie Grace również nie szczędzi scenarzystom słów pochwały: "Scenariusz podchodzi do postaci w cudownie świeży sposób. Zachowane zostały wszystkie elementy, dzięki którym Uprowadzona była tak dobrym filmem, a najważniejsze z nich rozwinięto w ciekawych kierunkach".

Większość akcji Uprowadzonej 2 została osadzona w Istambule, mieście ciągle zbyt rzadko wykorzystywanym w kinie. Megaton spędził sporą część okresu przygotowawczego na wyszukiwaniu odpowiednich lokacji do poszczególnych scen oraz chodzeniu godzinami po tej niezwykłej metropolii. Kiedy zaczęły się zdjęcia, znał ulice i zakamarki Istambułu lepiej niż lokalna ekipa filmowa. Neeson wspomina, że okresu zdjęciowego w Istambule nie da się porównać do niczego, co dotychczas przeżył w swoim życiu. "Istambuł to miejsce, w którym wschód spotyka się z zachodem – cudowne miasto pełne niezwykłych ludzi", zauważa aktor, który w trakcie swojej kariery kręcił dosłownie na całym świecie.

Gdziekolwiek ekipa filmowa się wybrała, trafiała na imponujące zabytki bądź ważne historycznie miejsca. Najważniejszymi z perspektywy produkcji lokacjami były: plac przed Meczetem Sulejmana, jednym z największych budynków w całym Istambule; Wielki Bazar, piętnastowieczne, kluczowe dla historii miasta miejsce zajmujące obszar kilku przecznic, odwiedzane każdego dnia przez ponad ćwierć miliona osób; oraz tradycyjny hamam, turecka łaźnia, w której osadzony został wybuchowy finał Uprowadzonej 2. Autor zdjęć Romain Lacourbas wykorzystał do maksimum żywe kolory Istambułu, podkreślając w ten sposób magię miasta. "Wystarczyło nieznacznie przesunąć światło i cały widok ulegał diametralnej zmianie", wspomina Neeson. "Mamy w filmie ujęcia obejmujące całe miasto, jakby zachęcając do zagłębienia się w jego duszę". A Maggie Grace dodaje: "Za każdym zakrętem czuć wielką historię, jestem pewna, że widzowie będą urzeczeni Istambułem".

Powrót

"Nie wiem, kim jesteś, nie wiem, czego chcesz. Jeśli żądasz okupu, nie mam żadnych pieniędzy. Posiadam jednak specyficzne umiejętności; umiejętności nabyte w trakcie bardzo długiej kariery. Umiejętności, które sprawiają, że staję się prawdziwym koszmarem dla ludzi takich jak ty. Jeśli puścisz moją córkę wolno, zapomnimy o całej sprawie. Nie będę cię szukał, nie będę ścigał. Jeśli tego nie zrobisz, zacznę cię szukać, znajdę i zabiję".

Groźba rzucona przez Bryana porywaczom jego córki oraz późniejsze spełnienie zawartej w nich upiornej obietnicy zachwyciły widzów na całym świecie, sprawiając, iż Uprowadzona stała się jednym z najbardziej kasowych thrillerów ostatnich lat. "Wszyscy potrafimy odnieść się emocjonalnie do tego, co przeżywa Bryan", opowiada Liam Neeson. "Jeśli ktoś groziłby twojemu dziecku, zrobiłbyś wszystko, żeby uchronić je przed cierpieniem, i jeśli to możliwe – wymierzyć samemu sprawiedliwość". Famke Janssen, filmowa Lenore, dodaje: "Zawartą na ekranie moralną niejednoznacznością Uprowadzona trafiła w czuły punkt wielu widzów – co bylibyście gotowi zrobić dla swojej rodziny? Ile poświęcić?"

Rola Bryana Millsa była dla Neesona kompletnym novum. Przed występem w Uprowadzonej był cenionym aktorem dramatycznym, kojarzonym raczej z Listą Schindlera niż kinem akcji. Francuski thriller, pełen pościgów, strzelanin i walki wręcz, nie był dla niego jednak tylko kolejnym aktorskim zadaniem, lecz również spełnieniem dziecięcych marzeń.. "Film trafił w stu procentach do tkwiącego we mnie młodzieniaszka", wyznaje ze śmiechem Neeson. "A przy okazji mogłem przez trzy miesiące kręcić w Paryżu oraz trenować sztuki walki. Uwielbiam fizyczne wyzwania. Spełniłem się w Uprowadzonej". Powrót do postaci Bryana oznaczał dla aktora także zmierzenie się z doświadczeniami z planów filmów akcji, w których zaczął grać po Uprowadzonej. "Na planie Drużyny A miałem okazję rozmawiać z ciągle aktywnym zawodowo wojskowym ekspertem ds. broni", wspomina Neeson. "To był ogromny facet, który znikał nam nagle z planu na kilka dni i pojawiał się ni stąd, ni zowąd z raną brzucha; wszyscy wiedzieliśmy, że wracał z jakichś tajnych misji w Iraku czy Afganistanie".

Nigdy niewymieniony z imienia lub nazwiska konsultant opowiadał Neesonowi o prawdziwych agentach terenowych – dokładnie takich, z którymi Bryan miałby styczność w trakcie swojego pobytu w CIA – całkowicie zmieniając podejście aktora do roli. "Zapomnijcie o Jamesie Bondzie, ci faceci istnieją naprawdę", mówi aktor. "Rozmawiając z nim, zdawałem sobie sprawę, że to, co ja staram się oddawać na ekranie, to dla niego codzienność". Neeson przyznaje szczerze, że uwielbia fizyczny aspekt tej roli. "To były wspaniałe doświadczenia, tym bardziej, że mieliśmy fantastycznych kaskaderów", opowiada z entuzjazmem. "Mój dubler, Mark Vanselow, z którym przyjaźnię się zawodowo od kilkunastu lat, to profesjonalista w każdym calu. Sam wykonuje wszystkie najtrudniejsze sceny kaskaderskie!"

Synopsis

Liam Neeson wciela się ponownie w postać Bryana Millsa, emerytowanego agenta CIA, który w Uprowadzonej rozpętał prawdziwe piekło porywaczom jego córki. Kiedy w drugiej części Bryan sam stanie się celem tajemniczego mężczyzny pałającego żądzą zemsty, będzie znów musiał wykorzystać swoje "specyficzne umiejętności", aby uchronić swą rodzinę przed zgubą.

Uprowadzona w reżyserii Pierre’a Morela z 2008 roku okazała się wielkim sukcesem, przynosząc 224 miliony dolarów zysku. Widzowie, w szczególności wszyscy rodzice, kibicowali Bryanowi ratującemu córkę z rąk oprawców, sprawiając, że kontynuacja stała się kwestią czasu. Scenariusz do Uprowadzonej 2 napisali ponownie Luc Besson oraz Robert Mark Kamen, na stołku reżysera zasiadł Olivier Megaton (Transporter 3, Colombiana), a w rolach głównych występują Liam Neeson, Maggie Grace, Famke Janssen oraz Rade Šerbedžija.

Więcej informacji

Proszę czekać…