Filmy poznań

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje poznań. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

W jednym przedziale pociągu zdążającego do Szczecina podróżuje pięciu profesorów. Teoretyk ekonomi politycznej socjalizmu, historyk, prawnik, chemik i biolog jadą na sympozjum naukowe. W Poznaniu pociąg nieoczekiwanie staje na dłużej, a następnie wagon z naukowcami zostaje odczepiony od składu, zamknięty i postawiony na bocznym torze.
Akcja filmu rozgrywa się w maju 1939 r, w Poznaniu. Bohaterami sa dwaj bracia - gimnazjaliści, którzy dla zabawy uprowadzają limuzynę stojącą przed Konsulatem Rzeszy. Chłopcy trafiają do aresztu oskarżeni o próbę porwania Konsula i zostają wyrzuceni ze szkoły.
Ostatni dzień wojny. Poranek pierwszego dnia pokoju. Pokazać tej szczególnej nocy losy młodego człowieka uwikłanego w okupacyjną przeszłość, zmęczonego bohaterstwem, przeczuwającego inne, lepsze życie. Cóż to za piękny temat do filmu. Tej szczególnej nocy spotyka się przeszłość z przyszłością - i zasiada do jednego stołu. Przy akompaniamencie tang i fokstrotów bohater filmu, Maciek Chełmicki, szuka odpowiedzi, jak żyć dalej - jak zrzucić dławiący bagaż przeszłości, rozwiązuje odwieczny dylemat żołnierza. Słuchać czy myśleć. A jednak Maciek zabije...


Było ich trzech: Marian Różycki, Jerzy Rejewski i Henryk Zygalski, ukończyli z wyróżnieniem Uniwersytetu Poznański na wydziale matematycznym. Robią szybką karierę w wojsku pracując w ściśle tajnej misji nad złamaniem kodu niemieckiej maszyny szyfrującej - Enigmy. Po kilku latach, jeszcze przed wybuchem wojny udaje im się tego dokonać. Ponadto powstaje polska wersja Enigmy, umożliwiająca mechaniczne rozszyfrowywanie treści depesz. Wybucha wojna...
Masażystka Maria Siankowa (Wanda Łuczycka) jest kobietą w średnim wieku. Mieszka wraz córką, Tuńką (Magdalena Zawadzka) i sublokatorem w poznańskiej kamienicy. Kocha się potajemnie w sublokatorze, Januszu, (Franciszek Pieczka), który jest kierowcą i marzy o dalekich podróżach. Prowadzi też korespondencję z ludźmi z całego świata… Pewnego dnia pojawia się jeszcze jedna lokatorka, Bożenka (Elżbieta Kępińska), którą Janusz jest wyraźnie zainteresowany. Zaniepokojona Siankowa wyznaje mężczyźnie dotąd skrywaną miłość… Wkrótce Bożena i Janusz wyprowadzają się, a córka Siankowej znajduje plik listów, których matka nie przekazała adresatowi…
Adam, dobrze zapowiadający się kompozytor, rezygnuje z kariery i dorabia jako pianista w orkiestrze. Michał jest oficerem na statku, porzuca dalekomorskie rejsy i podejmuje pracę na lądzie. Co ich łączy? Magda! Studentka prawa, która z Michałem ma czteroletniego syna (o czym on nie wiedział, pływając wówczas po morzach), a po zerwaniu tego związku związała się z Adamem, który okazuje jej wiele miłości. Kogo wybierze?
Film przedstawiający fabrykę lokomotyw „Cegielski” w Poznaniu i produkcję parowozu Pt47. Jest rok 1946, na dworcach i w pociągach tłok – uzdrowić transport to najważniejsze zadanie tego czasu. Transport jest w stanie opłakany, tory i mosty zniszczone, tabor kolejowy wywieziony do Rzeszy. I właśnie w takim momencie do walki przystępują bohaterscy robotnicy z „Cegielskiego”. W ramach ruchu współzawodnictwa rozpoczynają produkcję nowoczesnego parowozu Pt47. Przodownikom pracy udało się skrócić proces produkcji lokomotywy do trzech dni.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…