Filmy powstanie styczniowe

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje powstanie styczniowe. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Film zrealizowany na podstawie sztuki Karola Wojtyły o malarzu Adamie Chmielowskim, znanym lepiej jako brat Albert, założyciel zgromadzenia albertynów i albertynek w Krakowie. Porzuciwszy sztukę i karierę, poświęcił on swe życie odrzuconym przez społeczeństwo nędzarzom, szukającym schronienia w murach miejskich ogrzewalni.
Film opowiada historię miłości młodej szlachcianki Salomei Brynickiej i księcia Józefa Odrowąża z okresu Powstania Styczniowego. Ranny Książe trafia do dworku, w którym mieszka córka powstańca Salomea wraz z opiekującym sie nią starym sługą, Szczepanem. Między młodymi rodzi się uczucie. Klęska powstania cały czas przewija się przez życie dworu. Jest on nieustannie rewidowany przez kozaków, dochodzi do sporów i waśni pomiędzy jego mieszkańcami, a przejeżdżającymi członkami Rządu Narodowego. Podczas jednego z najazdów kozaków, jedynie szlachetność i serce oficera carskiego dla miłości powstańca i młodej kobiety, ratuje dwór przed spaleniem. Pewnego dnia do dworu przyjeżdża matka księcia. Jej wizyta będzie miała silny wpływ na dalsze losy kochanków.
Bazujący na powieści Stefana Żeromskiego film opowiada historię nieszczęśliwej miłości księcia Odrowąża i Miji. Ranny podczas walk powstańczych książę dociera resztką sił do domu rządcy Brynickiego, gdzie trafia pod troskliwą opiekę jego córki. Mija narażając życie oraz własny honor ukrywa go i dba o jego szybki powrót do zdrowia. Dni płyną, a pomiędzy dwojgiem młodych ludzi rodzi się uczucie, podsycane dodatkowo wspólnymi marzeniami o wolnej Polsce. Sielanka nie trwa długo, gdyż o syna upomina się matka, która nie zamierza pozwolić na mezalians.


Głównym przesłaniem filmu jest pragnienie wolności, które motywuje działania bohatera i prowadzi do moralnego zwycięstwa. Zew wolności wiedzie go do powstania styczniowego, pozwala uciec fortelem z carskiej niewoli oraz powrócić z politycznego wygnania we Francji. Jego wolny duch uczyni go także artystą-malarzem i pozwoli zakosztować sławy. Ale i wówczas odczuwa niedosyt, by z czasem porzucić sztukę na rzecz "większej wolności". Wkrótce "umiera dla świata" i udaje się do klasztoru jezuitów. Jednak i tam jego niepokorny duch dusi się w murach intelektualnego klasztoru. Targany wątpliwościami, załamuje się duchowo i uznany za obłąkanego trafia do zakładu psychiatrycznego. W końcu przywdziewa własny habit i staje się Bratem Albertem. Wszystko to staje się osią fabuły filmu "Nędzarz i madame".
Film ukazuje wydarzenia z ostatniego okresu życia Norwida. Opisuje on historię poety, który w 1877 roku trafia do przytułku św. Kazimierza. Norwidowi trudno jest odnaleźć się w takim miejscu. Choć jego twórczość nie spotyka się z aprobacją słuchaczy, nie przestaje pisać.
Podczas jednej z bitew Powstania Styczniowego, Józef Odrowąż cudem uchodzi z życiem. Ciężko ranny udaje się do pobliskiej wsi, gdzie zostaje zatrzymany przez wrogich chłopów, jednak ratuje go pewna wieśniaczka i umieszcza go we dworze w Niezdołach. Tam opiekuje się nim Salomea Brynicka i jej stary niedosłyszący sługa Szczepan Podkurek. Ukrywają ciężko rannego powstańca przed kilkakrotnymi rewizjami armii zaborcy. Między młodymi rodzi się uczucie. Po jakimś czasie do dworu w Niezdołach trafia poszukująca syna księżna Odrowążyna. Okazuje się, że przybysz jest księciem.
Legenda żydowska mówi o trzydziestu sześciu sprawiedliwych. Bezimienni, nikomu nieznani, żyją jako nędzarze lub prostaczkowie, dźwigając na swych barkach brzemię grzechów świata. Akcja rozgrywa się w miasteczku żydowskim, na które rosyjski dowódca nałożył kontrybucję. Dzieje się to w czasie powstania styczniowego. Mieszkańcy wierzą w cud, w świętą liczbę 36, ale Rosjanie nie zamierzają pozwolić, aby te pogłoski się rozeszły.
Jest rok 1863. Młodzi spiskowcy z Tadeuszem na czele należą do ugrupowania Czerwonych. Składają przysięgę walczyć „za Boga i Ojczyznę”. Tadeuszowi udaje się uniknąć branki, trafia na dwór gubernatora Gorczajewa, gdzie poznaje szlachciankę Helenę i zakochuje się w niej. Nie jest dane być im szczęśliwym, gdyż rozpoczynają się walki powstańcze.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…