Filmy awantura

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje awantura. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Kostiumowy film przygodowy, baśń fantastyczna czy może typowy film „płaszcza i szpady” z elementami komedii? Tak czy inaczej (albo i wszystko w jednym) to jeden z najbardziej znanych polskich filmów na Zachodzie. Źródłem adaptacji jest tu bowiem powieść szkatułkowa (taka, gdzie każda kolejna historia wywodzi się z poprzedniej) poety, żołnierza, filozofa i podróżnika Jana Potockiego, a która dopiero 34 lata po ukazaniu się we Francji doczekała się polskiego wydania. Powieść to równie niezwykła, jak niezwykły był jej autor. A opowiada o losach młodego hiszpańskiego kapitana, Alfonsa van Wordena, który jako potomek potężnego rodu ma się wykazać odwagą i honorem, a w zamian dowie się, do jak wielkich rzeczy został wybrany. Opowieść to mistyczna, z wieloznacznymi pytaniami o celu ludzkiej egzystencji, filozofią, ale i z racjonalną interpretacją humanistyczną. Zarówno nasz bohater, jak i widz, zostają zmuszeni do myślenia, do opowiedzenia się za którąś z interpretacji. W całej tej fantastyczno-mistycznej otoczce opowieść ta dotyczy bowiem rzeczy bardzo ważnych dla każdego człowieka.

Zmory

6,4
Film opowiada o dojrzewaniu wrażliwego chłopca. Jest jednym z ważniejszych debiutów w powojennym kinie polskim. Stanowi ciąg luźno powiązanych epizodów i ukazuje, jak na pozór mało ważne momenty życia kształtują charakter człowieka. Jest buntem przeciwko tłamszeniu indywidualności przez totalitarny system polityczny i służące uniformizacji metody wychowawcze.
Rząd Wielkiej Brytanii postanawia wypowiedzieć wojnę pirackim rozgłośniom radiowym. Carl wprowadza się do łodzi swojego wujka, gdzie staje się świadkiem i uczestnikiem innego życia, jakiego dotąd nie znał. Radio Rock coraz bardziej zyskuje na popularności, przez co jeszcze bardziej rozwściecza władzę, która ponad wszystko chce skończyć z łodzią, która nadaje zakazane piosenki.


Film oparty na autentycznych wydarzeniach. 28 lutego 1997 dwaj uzbrojeni mężczyźni dokonali napadu na bank w Hollywood. Policja, która już wcześniej poszukiwała przestępców, przystąpiła do największej wymiany ognia we współczesnej historii policji. Trwająca 44 minuty gwałtowna i brutalna strzelanina pomiędzy policją wspomaganą przez jednostki specjalne S.W.A.T. i inne służby ochrony a przestępcami, pochłonęła wiele ofiar, nie tylko policjantów, ale i cywilów.
Boyle i Juno, wraz z dójką dzieci żyją bardzo skromnie. Kiedy żona pracuje, mąż trwoni pieniądze w barach. Wszystko się zmienia kiedy mają otrzymać spadek.
„Służba Polsce” to młodzieżowe brygady powołane po wojnie do różnych prac przy likwidacji zniszczeń wojennych, budowie dróg, mostów, odbudowie niezbędnej infrastruktury. Bohaterami trzech nowel są młodzi ludzie, którzy uczestniczą w turnusach organizacji. Młodzi betoniarze budują kombinat w Nowej Hucie. Sabotażysta uszkadzając rurę wodociągową, zalewa zapasy cementu… Niezdyscyplinowany Jacek uczestniczy w budowie zapory wodnej. Jego postawę zmienia udział w wiejskiej zabawie… Adaś za zarobione pieniądze w SP kupuje konia, którego zamierza podarować chrzestnemu. Chrzestny, który dotychczas był przeciwnikiem spółdzielni, podarunek traktuje jak intrygę kułacką i jedzie powozem zaprzężonym w nowego konia na zebranie spółdzielni…
„Rozwodów nie będzie” to film złożony z trzech nowel, połączonych wspólnym miejscem akcji – Urzędem Stanu Cywilnego w Warszawie. Bohaterami „Zdarzenia I” są Tomek i Alina. Właśnie szykują się do ślubu. Akcja „Zdarzenia II” zawiązuje się na prywatce, gdzie Marek poznaje piękną Joannę, uchodzącą za dziewczynę nie do zdobycia. W „Zdarzeniu III” Kasia i Tadek uciekają z domu, by się pobrać.

Jowita

7,1
Ekranizacja powieści Stanisława Dygata „Disneyland”. Marek Arens jest młodym architektem i utalentowanym sportowcem. Popularność i sławę przyniosły mu sukcesy w lekkiej atletyce. Jednak ani nie fascynuje go architektura, ani nie jest zapalonym sportowcem. Wie, że osiągnięcia sportowe zawdzięcza w dużej mierze swojemu trenerowi, który potrafił „zmusić” do osiągnięć. Na balu w ASP Marek poznaje tajemniczą Jowitę, której kostium karnawałowy Turczynki szczelnie osłania twarz. Umawia się z dziewczyną, ale ona na spotkanie nie przychodzi. Poznaje studentkę ASP Agnieszkę, ale ciągle myśli o tajemniczej Jowicie. Marzy o wielkiej, prawdziwej i romantycznej miłości, co nie przeszkadza mu romansować z żoną trenera, koleżanką sprinterką. Rozdrażniony tym, że nie może odnaleźć Jowity, wywołuje w restauracji awanturę, po której trafia do aresztu…
Powojenna Polska, czasy kwitnącego socjalizmu w kraju. Obserwując realia życia z perspektywy ojca i jego syna oglądamy mozolnie toczącą się walkę o lepsze jutro. Jest to walka pokoleń w przeżywającym intensywną industrializację kraju...
Opowieść o bardzo przesądnym panu Koziołku. Jest on osobą przykładającą ogromną wagę do przesądów i wszelkiego rodzaju zabobonów. Z tego powodu też w pracy jest obiektem drwin i szyderczych uwag. Pewnego dnia w drodze do pracy sprawdza numery loterii w gazecie i okazuje się, że wygrał. Podbudowany tym faktem robi awanturę w pracy, ruga kolegów, a na koniec szefa, w następstwie czego traci etat. Szybko się jednak okazuje, że numery zostały błędnie wydrukowane i Koziołek musi prosić o drugą szansę. Dostaję ją, ale szybko notuje kolejny „zły dzień”, gdy obraża ważną klientkę – gwiazdę teatralną – Lolę Vulpi. Nie mogąc pogodzić się z losem, decyduję się na ostateczny krok – chce popełnić samobójstwo. Na moście poznaję Hankę, młodą tancerkę, która również zamierzała odebrać sobie życie. Ona też straciła pracę przez Lolę. Oboje dochodzą do wniosku, że los się musi odmienić…
Słowa kluczowe

Proszę czekać…