Filmy druga wojna światowa, okupacja

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje druga wojna światowa, okupacja. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

René i Edith wspominają czasy wojny, kiedy żyło się z dnia na dzień i często z duszą na ramieniu. Jednak okazuje się, że i tamte lata miały swój czar. Trudno też nie wspomnieć osób, które odwiedzały kawiarnię podczas wojny.


Nicholas "Nicky" Winston (Anthony Hopkins) odwiedza Pragę w grudniu 1938 roku, odnajdując rodziny, które uciekły przed nazistami w Niemczech i Austrii, żyjące w rozpaczliwych warunkach, bez schronienia i jedzenia. Natychmiast zdał sobie sprawę, że to wyścig z czasem. Ile dzieci on i jego zespół zdołają uratować przed zamknięciem granic? Film na podstawie prawdziwej historii.
Trwa II wojna światowa. Do okupowanej przez Niemców Francji przybywa żydowski porucznik, Aldo Raine. Stoi on na czele elitarnej grupy świetnie wyszkolonych żołnierzy-zabójców, których jedynym celem są okupujący Paryż naziści. Tymczasem młoda Francuzka, Shosanna, jest świadkiem rozstrzelania swojej rodziny przez sadystycznego pułkownika, Hansa Landę. Dziewczynie udaje się przedostać do stolicy, gdzie wkrótce zostaje właścicielką kina. W tym samym czasie do drużyny Raine'a dołącza niemiecka aktorka, która działa w wywiadzie. Jej zadaniem jest, by ludzie stojący na czele władzy w Trzeciej Rzeszy pożegnali się z tą funkcją. Wkrótce kompani Raine'a wraz z agentką spotykają się w paryskim kinie, opracowując plan. Pomaga im Shosanna, która przygotowała swoją osobistą zemstę...
Jedna z nielicznych komedii o holocauscie. Opowiada historię włoskiego wieśniaka Guido, który trafia wraz ze swoim 4-letnim synkiem i ukochaną żoną do obozu koncentracyjnego. Mężczyzna wykorzystuje swoją bujną wyobraźnię po to, aby jego syn nie przekonał się o okrucieństwie wojny i tłumaczy mu, że jest to gra, a do zdobycia jest 1000 punktów... Śmieszna i mądra komedia, doceniona na wielu festiwalach, m.in. na festiwalu w Jerozolimie, gdzie został wybrany najlepszym filmem o holocauscie.
Sally Perel, żydowski chłopak uciekając przed hitlerowcami, trafia do organizacji komsomolskiej w Grodnie, gdzie wciela się w żarliwego wyznawcę ideologii komunistycznej. Los sprawia, że wpada w ręce wyznawców ideologii wyższych ras... i okazuje się dla nich najczystszym egzemplarzem aryjczyka, godnym szlifowania swych umiejętności w kuźni kadr faszystowskiego państwa.
Klasyka polskiej kinematografii. Serial Konrada Nałęckiego powstał na podstawie książki Janusza Przymanowskiego, który jest także współautorem scenariusza. Nakręcono trzy serie przygód załogi „Rudego” – łącznie 21 odcinków. PRL-owskie władze chętnie traktowały serial jako materiał propagandowy, prezentujący obowiązującą wówczas wersję historii z polsko-radzieckim sojuszem na pierwszym planie. Janek wstępuje w szeregi Wojska Polskiego do oddziału wojsk pancernych. Zostaje włączony do załogi czołgu o numerze 102. Wraz ze swoimi wiernymi towarzyszami broni Olgierdem, Gustlikiem, Grigorijem i psem Szarikiem rusza wyzwolić ojczyznę. Dla dzisiejszego widza „Czterej pancerni i pies” pozostają znakomitą produkcją wojenno-przygodową. Zrealizowane z rozmachem sceny batalistyczne, trzymająca w napięciu akcja, zabawne dialogi i przede wszystkim doskonałe postacie stworzone przez wybitnych aktorów – to nieprzemijające wartości serialu.
Podczas klęski 1940 roku trzech francuskich żołnierzy: sierżant Chaudard (Pierre Mondy) i jego podwładni, Tassin (Aldo Maccione) i Pitivier (Jean Lefebvre), woleli deptać im po piętach niż poddać się wrogowi. Cała trójka prawie pomyliłaby sytuację z wycieczką w teren, gdyby niespodziewane spotkanie porucznika Dubouchela (Erik Colin), lekkomyślnego lotnika, nie przywołało ich z powrotem do bardziej aktywnej rzeczywistości. Chcąc ukryć się na farmie, Pitivier prowokuje strzelaninę, w wyniku której grupa staje na czele niemieckiej lawety. Dlatego nasi przyjaciele trzeźwieją w mundurze wroga, zdobywając w ten sposób łatwo żywność niezbędną do ich utrzymania, podczas gdy pułkownik desperacko szuka 7. Kompanii Łączności... Grupa odzyskuje szeregowca Carliera (Alain Doutey), któremu udało się uciec z konwoju więźniów. Wkrótce potem Carlier zostaje ranny, a fałszywi Niemcy pomszczą go bez litości, czekając na uwolnienie całej Kompanii, która nie wierzy własnym oczom!
Wolne miasto Gdańsk na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych. Oskar Matzerath (David Bennent), syn Kaszubów żyjących na styku polskiej i niemieckiej kultury, jest absolutnie niezwykłym chłopcem. Mając dość świata dorosłych i początków narodowego socjalizmu w Niemczech, podczas swoich trzecich urodzin postanawia się temu sprzeciwić – rzuca się ze schodów, aby w konsekwencji przestać rosnąć. Ukryty w ciele trzylatka, obserwuje rosnący wpływ nazistowskiej ideologii na otaczający go świat. Jego bronią w walce z zastanym porządkiem są tytułowy blaszany bębenek i przeszywający krzyk. Problem w tym, że świat pozostaje głuchy na jego protesty.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…