Filmy na podstawie opowiadania, film czarno-biały, miasteczko

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje na podstawie opowiadania, film czarno-biały, miasteczko. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Inżynier Jan Wiktus (Zygmunt Kęstowicz) wraca z zagranicy do rodzinnego miasteczka, gdzie czeka na niego stęskniona żona Helena (Ewa Wawrzoń). Wkrótce po powrocie, w domu Wiktusów, pojawia się Paola Campobella, kobieta którą Jan poślubił we Włoszech. Od tej pory rodzina inżyniera znajdzie się w centrum zainteresowania i będzie niewyczerpanym źródłem plotek. O ile mieszkanie we trójkę w zgodzie pod jednym dachem, okazuje się dla Wiktusów możliwe, o tyle dla miejscowej ludności ten stan rzeczy jest nie do zniesienia. Główny zainteresowany nie zamierza poddawać się naciskom opinii publicznej. Przecież kocha obie kobiety.
Debiutancki film Kazimierza Kutza, złożony z trzech nowel, „Krzyż”, „Pies” i „Wdowa”, będących adaptacjami opowiadań Józefa Hena. Akcja toczy się w czasie II wojny światowej i tuż po niej. „Krzyż”: Franek Socha to wiejski fajtłapa i poczciwina. Podczas wojny wykazuje się jednak bohaterstwem i zostaje odznaczony Krzyżem Walecznych. Ma nadzieję, że po powrocie do rodzinnej wsi odzyska uznanie w oczach rodziny i znajomych. Wojnę postrzega jednak tylko jako działania frontowe. Po powrocie do domu przeżywa szok, gdy okazuje się, że wojna dotarła także tu, a z jego wsi zostały jedynie zgliszcza. „Pies”: Studium duchowej patologii spowodowanej przez wojnę. Do oddziału polskich żołnierzy przyplątuje się bezpański pies. Okazuje się jednak, że zwierzę zostało wyszkolone przez esesmanów do pilnowania jeńców w Oświęcimiu. Polacy wyładowują na nim swą nienawiść. „Wdowa”: Film pełen humoru i łagodnej satyry. Po wojnie w małym miasteczku na Ziemiach Zachodnich ludzie próbują odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Do miasteczka przybywa wdowa po bohaterze wojennym. Miejscowi traktują ją niemal jak obiekt kultu. Mało kto dostrzega, że jest ona wciąż młodą i atrakcyjną kobietą, która chętniej niż o żałobie myśli o przyszłości.
Anna jest sierżantem w oddziale partyzanckim działającym w lasach w rejonie małego miasteczka. Partyzanci podczas jednej z bitew zostali rozbici, są ranni potrzebujący pomocy. W miasteczku mieszka doktor Stanny, który stracił podczas wojny rodzinę i przyjaciół, więc sam nie chce już walczyć z wrogiem i odmawia ratowania rannych w lesie. Anna postanawia więc zaprowadzić lekarza siłą, pod lufą pistoletu…


Rozstanie

6,4
Magdalena podczas podróży na pogrzeb dziadka poznaje Olka. Rodzi się między nimi uczucie, które nie pozwala o sobie zapomnieć. Różnice między nimi (różnica wieku), nie pozwalają na szczęśliwe zakończenie.
Akcja filmu dzieje się w małej miejscowości w dniu odpustu. Jak w kalejdoskopie przesuwają się zdarzenia i różnorodne typy ludzkie. Trwają podchody o mieszkanie, strażacy urządzają huczną imprezę, a w najbogatszej rodzinie miasteczka trwa wesele.
Przygnębiająca sceneria prowincji. Rozmowy towarzyskie toczą się głównie u fryzjera albo w dworcowym bufecie. Wiktor Lewicki mieszka w takim małym miasteczku. Właśnie uzyskał świadectwo dojrzałości i pragnie to wydarzenie uczcić, ale na to potrzeba pieniędzy. Dziewczyna zainteresowana jest bardziej tym czy ma samochód. Śmiałe plany i niedościgłe marzenia absolwenta zderzają się z niełatwą rzeczywistością, która przynosi rozczarowanie…
W małym, prowincjonalnym miasteczku życie płynie wolno i spokojnie, wszystko jest na pozór ułożone i zaszeregowane, jednakże pod zewnętrzną powłoką rozgrywa się wiele osobistych konfliktów i tragedii.
Starsza już kobieta żyje ze swym mężem, lekarzem, w małym miasteczku w smutku i ciężkiej atmosferze po stracie swego dziecka. Spotkanie z młodym, pełnym życia człowiekiem i jego tragiczna śmierć w trakcie wspólnej kąpieli wywołują w niej uczucia i reakcje, jakich sama się nie spodziewała.
Carska Rosja. Do niewielkiego nadmorskiego miasteczka Tamań trafia młody oficer Pieczorin. Tam oczekując na przybycie statku, spędza noc w opuszczonej chacie. Staje się świadkiem niezwykłych i tajemniczych zdarzeń…

Monidło

7,1
Mieszkaniec prowincjonalnego miasteczka uległ namowom nagabującego go agenta i zlecił wykonanie 2 monideł, czyli portretów malowanych z fotografii. Wpłacił on agentowi sumę stanowiącą cały 2-tygodniowy zarobek. W opowieści obok obserwacji obyczajowych zawarto niemało zjadliwej ironii i satyry na łatwowiernych ludzi, ulegających namowom wszelkiego rodzaju oszustów.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…