Filmy wieś, film czarno-biały, prl

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje wieś, film czarno-biały, prl. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Obraz wsi polskiej i zdobycze socjalne dla chłopów po zakończeniu drugiej wojny światowej. Budowa infrastruktury socjalnej na wsi: szkoły, drogi, elektryfikacja gospodarstw. Powszechny dostęp do bezpłatnej oświaty – walka z analfabetyzmem…
Dokument obrazujący zmiany, jakie dokonują się na polskiej wsi dzięki rozwojowi spółdzielczości produkcyjnej. Zwraca uwagę na wysiłki władzy ludowej skoncentrowanej na umocnieniu spółdzielni produkcyjnych, które to jedynie posiadają warunki zdrowego rozwoju i podniesienia produkcji rolnej. Spółdzielczość produkcyjna na wsi jest potrzebna, gdyż budzi wśród chłopów poczucie społecznej wspólnoty, a dzięki zastosowaniu maszyn daje im ulgę w ich ciężkiej pracy.


Debiutancki film Kazimierza Kutza, złożony z trzech nowel, „Krzyż”, „Pies” i „Wdowa”, będących adaptacjami opowiadań Józefa Hena. Akcja toczy się w czasie II wojny światowej i tuż po niej. „Krzyż”: Franek Socha to wiejski fajtłapa i poczciwina. Podczas wojny wykazuje się jednak bohaterstwem i zostaje odznaczony Krzyżem Walecznych. Ma nadzieję, że po powrocie do rodzinnej wsi odzyska uznanie w oczach rodziny i znajomych. Wojnę postrzega jednak tylko jako działania frontowe. Po powrocie do domu przeżywa szok, gdy okazuje się, że wojna dotarła także tu, a z jego wsi zostały jedynie zgliszcza. „Pies”: Studium duchowej patologii spowodowanej przez wojnę. Do oddziału polskich żołnierzy przyplątuje się bezpański pies. Okazuje się jednak, że zwierzę zostało wyszkolone przez esesmanów do pilnowania jeńców w Oświęcimiu. Polacy wyładowują na nim swą nienawiść. „Wdowa”: Film pełen humoru i łagodnej satyry. Po wojnie w małym miasteczku na Ziemiach Zachodnich ludzie próbują odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Do miasteczka przybywa wdowa po bohaterze wojennym. Miejscowi traktują ją niemal jak obiekt kultu. Mało kto dostrzega, że jest ona wciąż młodą i atrakcyjną kobietą, która chętniej niż o żałobie myśli o przyszłości.
Akcja filmu rozgrywa się we wsi Mostowice, gdzie gromada chłopska postanawia wybudować młyn wspólnego użytku. Przeciwko nim występuje właściciel istniejącego już młynu. Obawia się utraty swoich wpływów w rejonie. Na czele gromady staje Paweł, który ma kierować pracami budowlanymi.
Początki powstawania Polski Ludowej. Po zakończeniu wojny Haratyk, niekwestionowany przywódca beskidzkiej wioski, organizuje życie mieszkańcom. Buduje szkołę i tartak, ale nie uznaje żadnej zwierzchności, co nie podoba się miejscowemu szefowi UB. Gorzeł (przedstawiciel UB) uważa go za anarchistę i szkodnika. Postanawia więc siłą zmusić beskidzkiego górala do podporządkowania się władzy. Niepokorny Haratyk wraz z miejscowymi podpala tartak i idzie do lasu…
PRL-owska prowincja przełomu lat 60. Mały jest chłopcem ze wsi, który przyjechał, aby pracować na budowie. Piękna studentka Natalia przeprowadza z nim ankietę na temat hoteli robotniczych. Młodzieniec zaczyna się w niej podkochiwać, jednak bez wzajemności. Ta po jakimś czasie zaprasza go do siebie, jednak przed samym spotkaniem musi wyjechać z rodzicami. Chłopak po przyjeździe zastaje w domu tylko służącą Anię, która przekazuje mu list od Natalii…
Na głęboką prowincję do biednej wiejskiej szkółki przyjechała nowa nauczycielka. Rozpoczyna swój pierwszy dzień pracy od spotkania z dziećmi i rodzicami. Poznaje dzieci, po kilkoro w czwartej i trzeciej klasie. Uczniowie mają duże zaległości z polskiego i matematyki, poza wsią nie widziały świata.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…