Filmy przyjaźń, poszukiwanie kogoś bliskiego, film czarno-biały

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje przyjaźń, poszukiwanie kogoś bliskiego, film czarno-biały. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Klasyka polskiej kinematografii. Serial Konrada Nałęckiego powstał na podstawie książki Janusza Przymanowskiego, który jest także współautorem scenariusza. Nakręcono trzy serie przygód załogi „Rudego” – łącznie 21 odcinków. PRL-owskie władze chętnie traktowały serial jako materiał propagandowy, prezentujący obowiązującą wówczas wersję historii z polsko-radzieckim sojuszem na pierwszym planie. Janek wstępuje w szeregi Wojska Polskiego do oddziału wojsk pancernych. Zostaje włączony do załogi czołgu o numerze 102. Wraz ze swoimi wiernymi towarzyszami broni Olgierdem, Gustlikiem, Grigorijem i psem Szarikiem rusza wyzwolić ojczyznę. Dla dzisiejszego widza „Czterej pancerni i pies” pozostają znakomitą produkcją wojenno-przygodową. Zrealizowane z rozmachem sceny batalistyczne, trzymająca w napięciu akcja, zabawne dialogi i przede wszystkim doskonałe postacie stworzone przez wybitnych aktorów – to nieprzemijające wartości serialu.
Jest 1941 rok, gdy młody Staszek ucieka z niemieckiej niewoli i przedostaje się na radziecką stronę frontu. Okazuje się, że jest niezwykle podobny do schwytanego przez Rosjan porucznika Abwehry Hansa Klossa. Po raz pierwszy polscy widzowie zobaczyli Hansa Klossa w Teatrze Telewizji. Od 1965 do 1967 roku zostało wyemitowanych 14 spektakli o agencie J-23. Spodobały się tak bardzo, że natychmiast zapadła decyzja o produkcji serialu telewizyjnego Stawka większa niż życie.
Karlik Rudniok, Franek Miksa i ich koledzy chodzą do szóstej klasy, uważanej przez wszystkich za najgorszą. Ojciec Karlika jest dyrektorem kopalni, nie ma czasu dla syna. Chłopcy znajdują wejście do starego szybu. Widzą nieznanego mężczyznę i uznając go za dywersanta, zaczynają śledzić. Ich wychowawca Sądej ma kłopoty, gdyż klasa nie uczy się, a ma przyjechać wizytator. Dzieci organizują wewnętrzne korepetycje. Wizytacja przebiega wspaniale, wszyscy odpowiadają śpiewająco. Chłopcy o mało nie toną w korytarzach kopalni podczas zalewania starych szybów, ale odkrywają mityczną Zieloną Komnatę, żyłę miedzi, poszukiwaną przez geologa, rzekomego dywersanta.


Właśnie trwa wigilia Bożego Narodzenia. Andrzej, starszy mężczyzna powraca do swego domu, w którym panuje pustka. Przestraszony tym stanem rzeczy postanawia odnaleźć swą wymarzoną kobietę, której nigdy nie miał.

Złoto

6,7
Lata 60. Pojawia się chłopak znikąd, nikt nic o nim nie wie. Zaprzyjaźnia się z chorym na gruźlicę Piotrkiem, który załatwia mu pracę w okolicy. Przeszłość nie daje jednak o sobie zapomnieć, pojawia się w postaci mężczyzny, który poszukuje nieznajomego.
Bohaterem filmu jest były żołnierz AK, uczestnik powstania warszawskiego, mieszkający od wielu lat za granicą. Przybywa do Polski jako kierowca francuskiego przemysłowca i stara się odnowić kontakt z ludźmi, z którymi wspólnie przeżył bujną młodość wypełnioną miłością, przyjaźnią, walką.
Tytułowa dziewczyna z dobrego domu to Joanna Kossakowska, która właśnie ma zaręczyć się z młodym inżynierem, Andrzejem z Katowic. Rodzice organizują z tej okazji dla córki huczne przyjęcie w noc sylwestrową, w Domu Pracy Twórczej pod Krakowem. Narzeczony ma tam dojechać z Katowic. Do spotkania jednak nie dochodzi, gdyż w ostatniej chwili Joanna zmienia plany...
Słowa kluczowe

Proszę czekać…