Filmy oparty na faktach, lekarz

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje oparty na faktach, lekarz. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Frank W. Abagnale (Leonardo DiCaprio) pracował jako lekarz, prawnik oraz pilot wielkiej linii lotniczej - wszystko to, zanim ukończył 21 lat. Był mistrzem oszustwa, a także błyskotliwym fałszerzem. Dzięki niezwykłym zdolnościom do podrabiania podpisów na czekach, zgromadził fortunę wartą miliony dolarów. Agent FBI Carl Hanratty (Tom Hanks) postawił sobie za główny cel złapanie Franka i doprowadzenie go przed oblicze sprawiedliwości. Frank jednak zawsze jest o krok przed agentem, zostawiając przynętę, która sprawia, że kontynuuje on pościg.
Koniec XIX wieku, Londyn. Zdeformowany mężczyzna nazywany "Człowiekiem - słoniem" jest zmuszany do pracy jako atrakcja cyrkowa. Pewien lekarz postanawia mu pomóc.
Ekscentryczny student wyższej szkoły medycznej Hunter "Patch" Adams (Robin Williams) ma dwa marzenia - chce być lekarzem, ale i klownem. Pragnie te dwie profesje połączyć ze sobą, co spotyka się z krytyką ze strony wykładowców. Głosząc wbrew opinii autorytetów medycznych teorię, że śmiech jest zaraźliwy, stawia swoją dalszą karierę pod ogromnym znakiem zapytania. Opuszczając klinikę psychiatryczną, Patch postanawia zostać nadal lekarzem, ale leczyć niekonwencjonalnymi metodami. Do smutnych sal szpitalnych wprowadza zabawki, baloniki, zachęca chorych do śmiechu i opowiadania żartów. Uważa, że drobne schorzenia można uleczyć uśmiechem, cięższe przypadki wyleczy klown. Choć wszyscy lekarze są zdania, że Patch lekceważy medycynę i jej dorobek, to jego wyniki w nauce przeczą ich obawom. Mimo wszystko sam dziekan nie ustaje w wysiłkach, chcąc doprowadzić do wydalenia Adamsa ze studiów.


Wstrząsająca opowieść o niezwykłej parze duńskich artystów – Gerdzie i Einarze Wegenerach. Gerda była utalentowaną rysowniczką i malarką, największą popularność przyniosły jej prace o charakterze erotycznym. Na pewnym etapie jej kariery do obrazów i rysunków w kobiecym przebraniu zaczął jej pozować mąż – Einar. Stało się to początkiem wielkiej transformacji mężczyzny, który odkrył w sobie kobietę. Einar Wegener jest pierwszym znanym przypadkiem chirurgicznej zmiany płci (1930 r.). Po transformacji stał się Lili Elbe. Na każdym etapie zmiany wiernie towarzyszyła mu Gerda.

Amonit

6,5
6,2
Fabuła Ammonite kręci się wokół homoseksualnego związku dwóch kobiet. Akcja przeniesie nas na południowe wybrzeże Anglii z lat 40. XIX wieku. Poznamy brytyjską paleontolog Mary Anning, której to życiem inspirowany jest ten film. Kobieta zakochuje się w młodszej i pochodzącej z wyższej klasy społecznej Charlotte Murchison. Zobaczymy jak pierwsze animozje i brak zrozumienia przeradzają się w miłość i szaloną namiętność.
Emily Rose, 19-letnia studentka umiera. Duchowny należący do jej lokalnej parafii zostaje postawiony w stan oskarżenia za nieumyślne spowodowanie śmierci. Podstawą oskarżenia jest przekonanie prokuratora, że egzorcyzm dokonany przez kapłana przyczynił się walnie do śmierci, podczas gdy potrzebowała ona w zamian kompetentnej pomocy medycznej, stosownie do epilepsji i psychozy na którą cierpiała. Obrońca musi wykazać, że problem Emily nie był natury medycznej i że była opętana przez demony.

Marzyciel

7,7
Akcja filmu rozgrywa się w edwardiańskim Londynie w 1903 roku. Bohaterem jest szkocki pisarz James Matthew Barrie (1860-1937). JM Barrie (Johnny Depp), pisarz u szczytu literackiej kariery, szuka natchnienia do pracy nad nową książką. Spotkanie czarującej damy (Kate Winslet), matki czwórki chłopców, pozwoli mu odnaleźć inspirację dla swojej twórczości. Miłość kobiety oraz wyobraźnia dzieci sprawią, że stworzy dzieło, które uczyni go nieśmiertelnym.
To realistyczne opowiedziana rekonstrukcja tragicznych wydarzeń, jakie miały miejsce 30 stycznia 1972 roku w północno-irlandzkim mieście Derry, a które uwiecznił w swej piosence "Sunday Bloody Sunday" zespół U2. Film opowiada o jednym z kluczowych epizodów konfliktu w Irlandii Północnej. Żołnierze Armii Brytyjskiej otworzyli wówczas ogień do uczestników pokojowego marszu przeciwko internowaniu działaczy opozycji i wprowadzaniu stanu wyjątkowego w Ulster. W wyniku strzelaniny zginęło 13 osób, a 14 zostało ciężko rannych. To wydarzenie, zwane Krwawą Niedzielą, stało się punktem zapalnym konfliktu irlandzkiego. Okazało się główną przyczyną wojny domowej, w którą wplątanych zostało wielu młodych ludzi, "bojowników o wolność", którzy wstąpili w szeregi IRA - Irlandzkiej Armii Republikańskiej. Krwawa Niedziela rozpoczęła trwającą ponad 25 lat falę przemocy i terroru.
Alvin Straight jest starym człowiekiem wiodącym spokojne i ciche życie w małym prowincjonalnym miasteczku. Kiedy dowiaduje się, że jego brat, z którym przed wielu laty stracił kontakt, jest umierający, wyrusza w podróż. Na małym traktorku - kosiarce do trawy przemierza kilka Stanów, żeby pod koniec życia pogodzić się z bratem.
Wtorek, 10 lipca 1973 roku, Praga, przystanek na alei Obrońców Pokoju. Kobieta, lat 22, będąca zawodowym kierowcą, wjechała ciężarówką model Praga RN w grupę ludzi oczekujących na tramwaj. 8 osób zginęło, 12 zostało rannych. To nie był nieszczęśliwy wypadek. Działała z premedytacją. Chciała zabić jak najwięcej osób. Nie uciekała przed milicją. Nie broniła się na procesie. Była ostatnią kobietą w byłej Czechosłowacji, na której wykonano karę śmierci. Dwa dni przed swoim czynem napisała list. "Dlaczego to robię? Żeby zrozumieli, że istnieje kres bezsilności jednostki. Jestem samotnikiem. Człowiekiem zniszczonym przez ludzi. Mam wybór - zabić siebie albo innych. Wybieram zemstę." Ja, Olga Hepnarová
Słowa kluczowe

Proszę czekać…