Filmy wymiar sprawiedliwości

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje wymiar sprawiedliwości. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

USA, lata sześćdziesiąte. Bokser Muhammad Ali jest u szczytu popularności. Zwycięską passę przerywa wezwanie do wojska – Ali ma zostać wysłany do Wietnamu. Pięściarz odmawia służby z powodu przekonań religijnych. Zostaje za to skazany na karę pięciu lat więzienia (w zawieszeniu). Jego sprawa trafia do amerykańskiego Sądu Najwyższego. Dziewięciu sędziów musi podjąć trudną decyzję. Ich wyrok będzie podstawą orzecznictwa we wszystkich podobnych sprawach. Emocjonujący dramat sądowy, oparty na faktach z życia słynnego boksera Muhammada Alego. Film opowiada o jego walce z amerykańskim wymiarem sprawiedliwości po tym, jak w 1964 roku sportowiec odmówił wyjazdu na wojnę do Wietnamu.
Robbie (Paul Brannigan) przychodzi do szpitala odwiedzić swoją dziewczynę Leonie (Siobhan Reilly) by po raz pierwszy w życiu potrzymać swojego nowo narodzonego syna Luke'a. Przytłoczony tą nową dla niego sytuacją, Robbie przyrzeka sobie, że dziecko nie będzie wieść tak samo tragicznego życia jak on. O włos unikając więzienia, nowy tata dostaje od losu ostatnią szansę. Wykonując w ramach wyroku prace społeczne, Robbie poznaje Rhino, Alberta oraz Mo, którzy podobnie jak on nie mogą znaleźć pracy. Wizyta w destylarni whiskey inspiruje mężczyzn do poszukiwania nowej drogi życia.
Kręcony przez 10 lat, trzymający w napięciu dokument śledzi losy oczyszczonego z zarzutów o gwałt Stevena Avery’ego, który staje się podejrzanym w kolejnej zbrodni.


W rzeczywistości medialnej naszych czasów prawdziwe dramaty z sali sądowej coraz częściej stanowią formę rozrywki. Serial dokumentalny Netflix „Osądzeni przez media” rzuca światło na najbardziej wstrząsające sprawy ostatnich lat, które zapadły głęboko w pamięć opinii publicznej. Od momentu wprowadzenia transmisji telewizyjnych z rozpraw sądowych coraz bardziej liczy się kreatywne opowiadanie historii i prezentacja. Nic nie jest już takie jak dawniej. W sześciu odcinkach autorzy serialu dokumentalnego „Osądzeni przez media” badają wpływ prasy na zmianę opinii publicznej na temat winy lub niewinności przed procesem, w jego trakcie i po zakończeniu rozpraw. Zaprezentowano w nich sprawy związane z różnymi dziedzinami prawa, np. głośny proces w sprawie morderstwa zainspirowanego programem Jenny Jones, sensacyjną historię politycznego upadku Roda Blagojevicha i sprawę Amadou Diallo, nieuzbrojonego imigranta z Afryki, w którego kierunku nowojorska policja oddała 41 strzałów.
Projekt Niewinność rzuca nowe światło na nieznane osobiste historie związane z ośmioma niesłusznymi wyrokami skazującymi odkrytymi przez organizację non-profit The Innocence Project i inne organizacje należące do grupy The Innocence Network oraz wysiłki tych organizacji prowadzące do ich unieważnienia. Na serial składa się dziewięć odcinków podzielonych na trzy części koncentrujące się na dowodach, świadkach i oskarżeniu. Przedstawione w nim historie ujawniają wady amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości oraz pokazują, że skazanie niewinnej osoby nie tylko niszczy na zawsze jej życie, ale ma też nieodwracalne konsekwencje dla jej rodziny i ofiary przestępstwa, nie wspominając nawet o utracie zaufania do systemu.
Najpierw spotykamy Suzanne w młodym wieku, przygotowującą się do roli w motywie tańca w szkole. Jej ojciec, Nicolas (François Damiens) i młodsza siostra, Maria (Adele Haenel), podglądają ją po cichu. Film następnie przeskakuje do nastoletnich lat Suzanne (Sara Forestier) jak jest w ciąży, aby następnie natychmiast przejść do pięciu lat później. W tym wątku ma już syna Charliego, chodzi do pracy i mieszka z Marią. Spotyka się z Julienem (Paul Hamy). W końcu musi wybrać, czy na być z nim, czy zostać z jej rodziną.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…