Filmy artysta, poeta

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje artysta, poeta. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.



Film prezentuje twórczość ks. Jana Twardowskiego – jednego z najwyżej cenionych i ulubionych polskich poetów, uznawanego za autorytet moralny i duchowego przewodnika wielu pokoleń. Portretuje kolejne osoby, które odnajdują w jego tekstach komentarz do własnego życia i otaczającego ich świata. Jedną z nich jest ks. Aleksander Seniuk – obecny rektor kościoła sióstr Wizytek w Warszawie, wieloletni współpracownik ks. Jana Twardowskiego.

EM i On

0,0
Dokument z serii Bez cenzury poświęcony dwóm nonkonformistycznym artystom z Litvínova w północnych Czechach. Pierwszym jest EM Rudenko, pochodzący z Ukrainy (przynajmniej tak deklaruje) robotnik i zarazem autor absurdalnych wierszy, które pełne są zamierzonych bzdur. Drugi nazywa siebie Xavier Baumaxa i jest pomysłowym autorem piosenek. Jego utwory są swego rodzaju inteligentnymi parodiami współczesności. Reżyser Vladimír Michálek spędził z bohaterami ponad dwa lata. Wziął też udział w kilku ich publicznych i prywatnych występach. Podczas tournee po północnych Czechach reżyser zgłębił również rodzinne i społeczne korzenie obydwu bohaterów. W efekcie powstał szorstki dokumentalny kolaż, pełen czarnego humoru, nieocenzurowanych wyzwań i odważnych kreacji.

Nadro

0,0
Nadro, Frédéric Bruly Bouabré, portret mężczyzny, artysty, gawędziarza, filozofa. Ostatni mędrzec, który rozświetla swymi myślami ten mroczny koniec stulecia. Inscenizacja jego tajemniczego trybu tworzy wizje i namiętności, w których nadzieja jest absolutnym bohaterem. Spojrzenie filmowca na niezwykłego człowieka, który wyraża się poprzez rysunek, pismo, alfabet, legendy, baśnie w Afryce, która za jego pośrednictwem staje się nowoczesnym, tętniącym życiem kontynentem, skrzyżowaniem światów.
Poeta Heinrich von Kleist wraz z Henriettą Vogel przybywają do zajazdu „Pod nowym dzbanem”. Są w sobie bardzo zakochani. Przebywają w swoim pokoju, nie wiedząc, że są podglądani przez Stimminga. Widzi on, jak celują do siebie z broni, jakby przygotowywali się do sceny teatralnej. Następnego dnia każą sobie podać kawę oraz rum nad jezioro. Z daleka obserwuje ich Stimming…
Opowieść o życiu Jonasza Kofty w PRL-u. O tym, jak w tym systemie znajdował sobie enklawy wolności i jaką cenę za to płacił. O jego wiecznej wędrówce, o sukcesach i dramatach, o chwilach buntu wobec zniewolenia i momentach godzenia się z losem, o chorobie, którą przewalczył i o śmierci, która przyszła niespodziewanie i za wcześnie. Ale i o radości życia, dowcipie i pogodzie ducha. Film nie jest wyliczanką piosenek autorstwa bohatera. Niektóre utwory Jonasza Kofty stały się wręcz komentarzem do kolejnych epizodów z życia poety. Film wzbogacają materiały archiwalne, które odtworzą atmosferę PRL-u w latach 60. , '70. i 80. Kontrapunkt stanowi piosenka Kofty „Radość o poranku”. Z tego okresu pojawi się pięć obszarów działalności Jonasza: Kabaret pod Egidą, Klub Studencki Hybrydy, Polskie Radio, knajpa Estrada. Jonasza Koftę wspominają jego najbliżsi: żona Jaga i syn Piotr oraz aktorzy, kompozytorzy, wykonawcy jego tekstów, koledzy po piórze, m.in.: Jan Pietrzak, Stefan Friedmann, Wojciech Młynarski, Andrzej Dudziński, Ewa Dałkowska, Irena Karel, Hanna Banaszak, Allan Starski, Feliks Falk, Janusz Kapusta, Józef Soszyński, Jerzy Stuhr, Juliusz Loranc, Krzysztof Baumiller, a także inni koledzy, towarzysze biesiad i wędrówek Jonasza po mieście. Współcześnie realizowane sceny (wspomnienia) zostały zilustrowane licznymi materiałami archiwalnymi.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…