Filmy miłość, samobójstwo, na podstawie sztuki

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje miłość, samobójstwo, na podstawie sztuki. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Syn

6,6
6,4
Peter (Hugh Jackman) mieszka z nową partnerką, Beth (Vanessa Kirby) i ich małym synkiem. Jego życie jest ustabilizowane i wygodne. Jednak to zmienia się, gdy jego była żona Kate (Laura Dern) pojawia się z pierwszym synem, Nicholasem (McGrath), który jest już nastolatkiem. Okazuje się, że Nicholas od miesięcy nie pojawia się w szkole, jest niespokojny, zdystansowany i zły. Peter stara się zadbać o Nicholasa tak, jak chciałby, aby jego własny ojciec (Anthony Hopkins) dbał o niego. Jednocześnie musi lawirować w pracy, gdzie pojawia się oferta wymarzonego stanowiska w Waszyngtonie. Peter sięgając do przeszłości, aby naprawić swoje błędy, traci z oczu to co najważniejsze.
Julia (Hailee Steinfeld) i Romeo (Douglas Booth) wywodzą się z dwóch zwaśnionych rodów mieszkających w XVI-wiecznej Weronie. Tych dwoje młodych ludzi zakochuje się w sobie od pierwszego wejrzenia. Ale na drodze do szczęśliwej miłości stoi olbrzymi konflikt pomiędzy ich rodzinami.
Współczesny romans rozpoczyna się w hotelu robotniczym. Robert (Zbigniew Zamachowski), bezrobotny bohater, po wielu nieudanych próbach znalezienia pracy, postanawia się powiesić. Nie ma jednak krzesła i idzie je pożyczyć. Drzwi sąsiedniego pokoju otwiera mu młoda kobieta, Teresa (Dominika Ostałowska), która bez entuzjazmu godzi się pożyczyć mu jedno ze swoich krzeseł. Między mężczyzną i kobietą pojawia się miłość, która się waha i wątpi. Bohaterzy wydają się pozbawieni przekonania zarówno w sens własnej egzystencji, jak i w to, że sami mogą wzbudzić zainteresowanie. Spektakl pokazuje, jak jedno łączy się z drugim i jak najmniejsza nadzieja, że jednej osobie zależy na względach drugiej natychmiast wraca apetyt na życie.


Treść filmu znamy tylko z relacji Władysława Jewsiewickiego: „W pewnej wsi mieszka żydowska rodzina rolnika Zachara. Swoją piękną córkę Rachelę, mimo jej sprzeciwu, Zachar przyrzekł dać za żonę bogatemu, ale niemłodemu już sąsiadowi. Rachel jednak kochała innego i kiedy urodziła dziecko, zawiedziony ojciec w napadzie szału wrzucił je do stawu. Rachela topi się z rozpaczy, a okrutny ojciec, myśląc ciągle o swej zbrodni, rzuca się ze skały w przepaść”.

O-Otello

6,7
O to adaptacja szekspirowskiego „Otella”, która rozgrywa się wśród dzisiejszej młodzieży. Współczesny Otello, czyli Odin, ma wszystko: talent do koszykówki, powodzenie wśród kolegów i najpiękniejszą dziewczynę w całej szkole. Ma też wroga, który zna jego słabości i nie cofnie się przed niczym, żeby go zniszczyć.
Evan to bohater musicalu broadwayowskiego oraz powieści Stevena Levensona. To historia nastolatka, który ma zaburzenia lękowe. Terapią mają być listy pisane do samego siebie. Jeden z listów trafia w ręce kolegi z klasy Connora, który popełnia wkrótce samobójstwo. Evan zostaje uznany przez pomyłkę za przyjaciela Connora. Niespodziewanie zyskuje sympatię kolegów oraz rodziców zmarłego chłopaka.
Współczesna wersja tragedii Szekspira „Romeo i Julia”, przeniesiona do fikcyjnego miasta Verona Beach. To właśnie tutaj od lat walczą ze sobą dwie gangsterskie rodziny. Na tle krwawych porachunków rodzi się miłość. Mimo nowoczesnej realizacji twórcy filmu zdecydowali się na pozostawienie oryginalnego tekstu Szekspira.
Niektóre gatunki dziewic Domana Nowakowskiego w reż. Agnieszki Glińskiej to spektakl o zabarwieniu komediowym. Jest to współczesna historia o dojrzewaniu do miłości, nieumiejętności wyrażania uczuć, o powszechnej dziś, totalnej bezradności wobec uczuć, spotęgowanej „wyścigiem szczurów”, pomieszaniem pojęć i przerostem materii nad duchem. Młoda dziewczyna poznaje bardziej od siebie doświadczonego mężczyznę. Ich związek pozwala jej dorosnąć do tak trudnego uczucia, jakim jest miłość, i zrozumieć trudy bycia we dwoje. Doman Nowakowski jest autorem dobrze przyjętych przez widzów i krytykę sztuk „Ketchup Schroedera” i „Usta Micka Jaggera”, scenarzystą serialu komediowego Święta wojna oraz współscenarzystą (z Dariuszem Wieromiejczykiem) zabawnego serialu Pokój 107.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…