Filmy polityka, prl, polska

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje polityka, prl, polska. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

W 1980 roku władze radiokomitetu wysyłają do Gdańska nie stroniącego od alkoholu redaktora Winkla, aby zebrał informacje oczerniające jednego z organizatorów stoczniowych strajków, Maćka Tomczyka. Wspomnienia ludzi, z którymi Winkiel przeprowadza wywiady, wykorzystują prawdzie materiały filmowe z protestów 1968 i 1970 roku oraz z okresu powstawania wolnych związków zawodowych i narodzin Solidarności.
Andrzej Uriaszewicz jest inżynierem, interesuje się sztuką. Szczególnie zajmuje go cenny obraz Veronese'a „Uczta Baltazara”. Wraca po wojnie do Polski, aby przemycić dzieło za granicę. Kiedy ze swym dawnym znajomym stwierdzają, że obrazu nie ma w skrytce, gdzie go przed wojną schowano, rozpoczynają poszukiwania. Uriaszewicz, aby ułatwić sobie zadanie, podejmuje pracę nauczyciela… Czy uda się odnaleźć zaginione dzieło? Czy inżynier wytrwa w postanowieniu powrotu za granicę?
Sensacyjna akcja rozgrywa się w hucie Bielawa. Do pracy w tej hucie zostaje przyjęty Borucki. Dyrektor huty, a nawet czujny sekretarz POP nie zdają sobie sprawy, że jest to bezwzględny szpieg pracujący dla wywiadu angielskiego. Borucki dostał od swoich mocodawców zadanie zorganizowania i przeprowadzenia akcji dywersyjnej mającej na celu przerwanie produkcji w hucie. Szpieg nie cofnie się przed niczym, nawet zabiciem Przewłockiego, szefa stalowni. Czy uda mu się wysadzenie huty w powietrze?


Andrzej (Robert Więckiewicz) i Siejka (Krzysztof Stroiński) agenci służb specjalnych planują misterny i skomplikowany międzynarodowy przekręt, dzięki któremu staną się bogatsi o kilka milionów. By plan się powiódł potrzebna jest kobieta. Do akcji wciągają niczego nie podejrzewającą młodą dziewczynę Ankę (Joanna Orleańska). Nieoczekiwanie Andrzej i Anka zakochują się w sobie. Gdy dziewczyna orientuje się, że nie jest wybranką serca a tylko pionkiem w grze, za namową przyjaciółek postanawia wziąć sprawy w swoje ręce. I tak powodzenie akcji zaczyna zależeć wyłącznie od uroczej blondynki.
Pierwotnie wyświetlana w kinach przed seansami, później także w telewizji jako cykl dokumentalny, była narzędziem peerelowskiej propagandy. Prezentowano w niej wydarzenia ze świata polityki, kultury, nauki, sportu oraz dokumentowano życie codzienne zwykłych ludzi.
Ten dokumentalny film porusza kwestie związane ze słynnymi rozmowami istniejącego jeszcze rządu PRL z przedstawicielami NSZZ "Solidarność" w ośrodku konferencyjnym MSW w Magdalence, jak również w willi przy ulicy Zawrat. Wykorzystano materiały archiwalne pochodzące ze zbiorów IPN, ale również nagrania polityków z rozmów. Scenariusz do filmu przygotował znany politolog i historyk, profesor Antoni Dudek.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…