Filmy polityka, ruch oporu

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje polityka, ruch oporu. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Po raz kolejny rozgrywany jest wyścig śmierci. Tym razem organizatorom udało się zebrać same gwiazdy, jednak największą z nich jest niemalże nieśmiertelny Frankenstein. Sam wyścig nie polega tylko na dojechaniu do mety jako pierwszy, ale również zebraniu jak największej liczby punktów, a te liczone są za każdego zabitego człowieka. W tej edycji zawodnicy będą musieli się również zmierzyć, nie tylko z sobą ale i sabotażystami, próbującymi przerwać ten okrutny sport.
Jest 1943 rok, Monachium. Sophie i Hans, rodzeństwo Scholl są członkami organizacji antyfaszystowskiej „Biała róża”, należącej do ruchu oporu. Kiedy rodzeństwo rozrzuca ulotki na uniwersytecie, przyłapuje ich woźny, który wzywa Gestapo. Po aresztowaniu zostają osadzeni w areszcie i przesłuchiwani wielokrotnie. Początkowo Sophie blefuje podczas przesłuchania z Robertem Mohrem, ale Hans w końcu zgadza się zeznawać. Sophie w tej sytuacji stara się ochronić innych członków grupy.

Śpioch

6,4
Kiedy przypadkowo zahibernowany Miles Monroe (Woody Allen) budzi się po 200 latach, odkrywa, że przyszłość wcale nie jest tak jasna, jak kiedyś myślał - kobiety są oziębłe, mężczyźni to impotenci, a światem rządzi dyktator - bezcielesny nos. Ścigany przez policję i zwerbowany przez rebeliantów, by udaremnić próbę sklonowania tyrana, spotyka piękną i niezbyt utalentowaną poetkę Lunę (Keaton). Gdy Miles zostaje schwytany przez agentów rządowych i zaprogramowany tak, by wierzył, że jest Miss Ameryki, to właśnie Luna musi go uratować, poprowadzić rebeliantów i utrzeć nosa... nosowi.


Historia dwóch braci, którzy w imię wielkich idei i walki o sprawiedliwość zostają zmuszeni by stanąć przeciwko sobie. Damien, lekarz i żołnierz, nawet nie przypuszcza, że poplątane losy sprawią, że dozna największego rozczarowania z powodu brata.
Jest wojna, 1940 rok. Na greckiej wyspie Kefalina mieszka wraz ze swoim ojcem doktorem i narzeczonym, Madrasem piękna Pelagia. Spokój wyspy zakłóca okupacja włoskiej armii. Jeden z jej oficerów, kapitan Corelli osiada w domu doktora. Miedzy nim a Pelagią rodzi się uczucie, które od samego początku skazane jest na porażkę. Ona ma narzeczonego, greckiego partyzanta, on natomiast stanie przed wyborem- być lojalnym wobec armii czy ukochanej kobiety.
Nejat nie aprobuje wyboru swego ojca, Aliego, który za swoją partnerkę życiową wybrał prostytutkę. Jednak z biegiem czasu, gdy dowiaduje się, że Yeter większość zarobionych pieniędzy wysyła swojej córce, by ta mogła się kształcić, zmienia podejście do kobiety i nie patrzy na nią tylko przez pryzmat jej zawodu. Kiedy nieoczekiwanie Yeter umiera, Nejat wyrusza do Istambułu, by odszukac jej córkę - Ayten.
“Izraelscy Arabowie” to termin polityczny określający Palestyńczyków, którzy są jednocześnie miejscowymi i outsiderami, obecnymi i nieobecnymi – to stan, w jakim znaleźli się Elia Suleiman, jego rodzina i inni Palestyńczycy, którzy postanowili zostać na swojej ziemi po 1948 roku. Najnowsze dzieło filmowca – myśliciela, jest zbudowane na operowaniu sprzecznościami. Prywatność zderza się z polityką, historia z histerią. Punkt widzenia reżysera jest jednocześnie lokalny i międzynarodowy, poważny i komiczny. Oglądamy serię słodko-gorzkich szkiców, które śledzą losy jednej zwykłej rodziny żyjącej w „ciekawych czasach”.
Film przedstawia losy Francji w latach 40. podczas trwania drugiej wojny światowej. Pokazuje jak ówczesne władze Francji współpracowały z nazistowskimi Niemcami. Ukazane są archiwalne materiały z tamtych czasów.
Opowieść o młodym mężczyźnie uwikłanym w skomplikowane sprawy wojny, konspiracji, walki politycznej. Akcja każdej z części tryptyku przedstawia jeden dzień z różnych lat. Są to sfabularyzowane przeżycia autentycznego uczestnika polskiego ruchu oporu w czasie okupacji hitlerowskiej.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…